Yuvarlama Turşusu Tarifi

 • nisa ünlü
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Yuvarlama Turşusu Tarifi

  Yuvarlama turşusu değişik bir okadarda lezzetli bir biber turşusu tarifidir. Yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim.Hemen tarifine geçelim..

  Malzemeler

  Yuvarlama Turşusu Tarifi İçin Malzemeler

   

  Körüklü Kıl Biber veya Süs Biberi, Top Biber dilediğinizden seçebilirsiniz
  1 litrelik Şişede yapmak İçin;

  1 çay bardağı sıvı yağ

  1 çay bardağı elma sirkesi

  1 çay bardağı su

  1 dolu yemek kaşığı kalın tuz

  1 tatlı kaşığı toz şeker

  Yapılışı

  Yuvarlama turşusu Yapılışı ;

  Hiç şüphesizki Trakya’nın turşuları meşhurdur. Bu turşunun diğer adları tekme tokat, sallama, yağlı turşudur. Eğer bu turşudan daha önce yemediyseniz hemen yapmanızı öneririm kesinlikle vazgeçemeyeceğiniz bir turşu olacağına eminim.

  Hemde yapımı çok pratik ve olmama gibi bir durum da söz konusu değil tam kıvamında ve çok lezzetli
  Biberler yıkanır, sarımsaklar ayıklanır. Biberlerin sap kısımları kesilir.Aralara sarımsak koyarak biberleri sıkıca dizin. Şişe üzerinde 2-3 parmak pay bırakın

  Turşunuzu olduktan sonra tüketeceğiniz zaman şişeyi kesip cam kovanozlara aktarabilirsiniz. Hepsi bittikten sonra tuz, şeker, yağ, su ve sirke konulur. Ağzı kapatılıp iyice karışması için çalkalanır.

  Suyu yarısına kadar koyuyoruz bu sizi yanıltmasın yuvarlanacak yani öyle olması gerekiyor. Kapağını açıp 2-3 dal kadar maydanoz koyup bastırın

  Varsa 2-3 adet tane karabiber atabilirsiniz çok lezzet katıyor. Ve biber turşularınızı elma sirkesi ile yapmanızı öneririm sapsarı oluyor.

  Ağzı sıkıca kapatılarak ayak altına bir yere konulur arada sırada devamlı yuvarlanır. Hatta ara ara eliniz ile şişeyi ters çevirip çalkalayabilirsiniz. Her yeri eşit şekilde olmuş halde olan nefis turşumuz 10-12 gün sonra hazır.