Yoğurt Çorbası Tarifi

 • nisa ünlü
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Yoğurt Çorbası Tarifi

  Yoğurt çorbası yapımı çok kolay ve lezzetli bir çorba tarifidir. Hemen tarifine geçelim..

  Malzemeler

  Yoğurt Çorbası Tarifi İçin Malzemeler ;

  1 litre su
  3-4 diş sarımsak
  Bir su bardağından az pirinç
  Birer fiske pul biber ve nane
  Bir miktar sıvı yağ ve tereyağı
  1 kase yoğurt
  3 yemek kaşığı un
  Maydanoz

   

  Yapılışı

  Yoğurt Çorbası Yapılışı ;

  Yoğurt çorbası tarifimiz için öncelikle çorba yapacağımız tenceremizi ocağa alıyoruz. Bir miktar sıvı yağ, yarım yemek kaşığı kadar tereyağı ya da margarin katarak eritiyoruz.

  İçine bir fiske pul biber ve bir fiske de nane kattıktan sonra karıştırıyoruz. Naneler ve pul biber kararmaması lazım. Daha sonra 1 litre kadar suyu, kızgın yağa katıyoruz. Bu şekilde kaynaması için bırakıyoruz.

  Bu arada, derin bir kaba bir kase yoğurdun koyu yerinden ve yemek kaşığı kadar da un koyuyoruz. Un ve yoğurdun çok iyi bir şekilde, topak kalmadan karıştırılması lazım.

  Kenarda dururken, Bir su bardağından 1 baş parmağı kadar az pirinci, kaynayan suyumuza katıyoruz. Bu şekilde pirincimiz yumuşayana kadar kaynaması lazım.

  Pirinçler güzelce haşlandıktan sonra, İçine yoğurt ve undan oluşan karışımı yavaş yavaş ilave ederek hızlı hızlı karıştırıyoruz. Bir miktar tuz ilave ediyoruz.

  Bu şekilde kaynadıktan sonra, 3-4 diş sarımsağı rendeleyerek karışıma katıyoruz. Karıştırarak 5 dakika daha pişiriyoruz.

  Çorbayı karıştırmak altına pirincin yapışmaması için önemlidir. İçine kaynadıktan sonra, son pişimden önce birkaç dal maydanozu ince ince kıyarak katabilirsiniz. Bu şekilde hem daha lezzetli hem de kokusu daha güzel olur. Afiyet olsun.