Tuzlu Şerit Kurabiye Tarifi

Tuzlu Şerit Kurabiye Tarifi
7 Mart 2017

Tuzlu Şerit Kurabiye Tarifi

Tuzlu Şerit Kurabiye Yapımı

Tuzlu şerit kurabiye tarifi için öncelikle hamurunu hazırlamamız ve bu hamuru hazırlamamız için de derin bir kap içerisine tereyağı, sıvı yağ, sirke, şeker, tuz, kabartma tozu koymamız gerekmektedir. Bu karışımları tek bir kaba koyduktan sonra ellimizle karıştırıp yavaş yavaş un ilave ederek güzelce yoğurmamız gerekmektedir. Yoğurdumuz hamur ele yapışmayan ve kulak memesi kıvamında olması gerekmektedir. Yoğurdumuz hamuru dinlendirmek için buzdolabına koyarak on dakika boyunca dinlendirmemiz gerekecektir.

Dinlendirdiğimiz hamuru dolaptan çıkararak, parça parça kapatılıp düz yada pürüzsüz bir zemin üzerinde şeritler halinde yuvarlanır. Bu elde ettiğimiz uzun şerit hamurlarımızın iki ucuna da bıçakla kesilerek düzgün bir simetrik şekil vermemiz gerekir. Bu simetrik uzunluğu istediğiniz uzunlukta yapabilirsiniz. Şekillendirdiğimiz hamurlar yağlı kağıt sermiş olduğumuz fırın tepsisine yerleştirilir.

Üstüne bir fırça yardımıyla yumurta sarısı sürülüp, susam parçaları yavaş yavaş serpiştirilmesi gerekmektedir. Hazırladığımız tuzlu şerit kurabiyeleri bu işlemler öncesinde ısıttığımız 180 derecelik fırına koyarak, üzerleri kızarıncaya kadar pişmesini beklemeliyiz. Bu ölçüler de ve malzemeler de hazırlanan kurabiyeler neredeyse iki tepsi olarak çıkmaktadır.

Tuzlu Şerit Kurabiye Yapım Malzemeleri

Hamur için;

  • 250 gram oda sıcaklığın da tereyağımız erimiş olması gerekmektedir.
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ,
  • 2 yemek kaşığı sirke dilerseniz elma veya üzüm sirkesi de kullanabilmeniz mümkün olabilmektedir.
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu (10 gram olacaktır)
  • Kabın aldığı kadar da un

Üzerisi için ise;

  • 1 adet yumurta sarısı ve susam gerekmektedir.