Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?
7 Mart 2017

Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Sadece vejetaryen ya da veganların değil diyet yapanların da en büyük dostu tofunun popülarite her geçen gün artmaya devam ediyor. Anavatanı uzak doğu olan bu sağlıklı besin dünya çapında da oldukça sık tüketiliyor. Özellikle sıfıra yakın kalori değeriyle obezite ile boğuşan Amerika’da çok talep gören bu besin bitkisel protein içeriği açısından dünyanın en zengin gıdalarından bir tanesi.

 

Sağlık deposu bu lezzet aslında soya fasulyesinden üretiliyor. Soya fasulyesi ezilerek püre kıvamına getiriliyor. Elde edilen bu püre bir kaç sefer haşlanarak posası ve suyu ayrıştırılıyor. Tofu işte bu sudan ayrıştırılmış posa kullanılarak üretiliyor. Elde edilen su ise soya sütü olarak kullanılıyor.

 

Tofu Çeşitleri

Temel olarak iki tür tofu vardır.

  1. Yumuşak ( silken ) tofu: Labne peynirini andıran bir dokusu vardır. Sürülebilir kıvamıyla kreplerde ve omletlerde ve tatlılarda kolaylıkla kullanılabilir. Baharatlayıp dip sos olarak da tüketebilirsiniz.
  2. Sert tofu: Kıvam olarak peyniri andıran bu tofu sebzeli ya da kekikli versiyonlarıyla sıkça tercih edilir. Sürülebilir kıvamdaki tofuya kıyasla daha tuzlu bir yapısı vardır ve kavanozda tuzlu su içerisinde muhafaza edilir.

 

Evde tofu yapmak için tarif

 

Malzemeler:

  • Yarım kilo soya fasulyesi
  • 250 ml taze sıkılmış limon suyu
  • 3,5 lt su

 

Soya fasulyesinin bir gece önceden suyun içinde bekletin. (kuru fasulye gibi) Fasulyelerin suyunu süzdükten sonra üzerine 3,5 lt kadar su ekleyerek blendırdan geçirip püre halini almasını sağlayın. Karışımı temiz bir tülbenttin içine koyarak suyunu tamamen süzmesini sağlayın. Bundan sonraki aşamalar lor peynirinin yapımına oldukça benziyor. Çıkan suyu kaynatın.

 

Sonra parmağınızı tutabileceğiniz kadar soğumasını bekleyin. Sonra geniş bir kaba aldığınız limon suyunun üzerine yavaş yavaş ilave edin. 5 dk kadar beklettikten sonra temiz bir tülbent yardımıyla süzün. 25 dk kadar bekletirseniz yumuşak, 35 dk kadar bekletirseniz de sert bir tofu elde etmiş olursunuz. Afiyet olsun.