Tereyağlı Limonlu Kek Nasıl Yapılır?

Tereyağlı Limonlu Kek Nasıl Yapılır?
7 Mart 2017

Tereyağlı Limonlu Kek Nasıl Yapılır?

 

Kekler özellikle çayın yanında ikram edilmek için tercih edilmektedir. Bununla birlikte birçok kek çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de tereyağlı limonlu kektir.

 

Tereyağlı limonlu kek yapılırken gerekli olan malzemeler şöyledir;

1 çay bardağı süt, 1 çay bardağı sıvı yağ, 4 adet yumurta, 100 gr tereyağı, 2 çay bardağı şeker, 1 adet limonun suyu, 1 limon kabuğu( rendelenmiş olmalıdır), 1 adet kabartma tozu, 1 adet vanilya, ve son olarak 5 çay bardağı un.

 

Tereyağlı limonlu kek hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir;

Öncelikle hamurun hazırlanması gerekir. Bunun için 100 gram tereyağı eritildikten sonra üzerine sıvı yağ ile birlikte süt ilave edilir. Yumurta ve şeker bir kaba koyulduktan sonra iyice karıştırılmalıdır. Üzerine hazırlanmış olan yağlı ve sütlü karışım eklendikten sonra çırpılmaya devam edilir. Ardından bu karışımın içerisine, limon suyu, limon kabuğu rendesi, kabartma tozu ve vanilya ilave edilir ve belli bir kıvama gelinceye kadar un eklenip çırpılmaya devam edilir. Bu işleme hamur pürüzsüz bir hal alıncaya kadar devam edilir.

 

Sonraki aşamada kek kalıbının içi tereyağı ile yağlandıktan sonra üzerine az miktarda un serpilir. Önceden hazırlanmış olan kek hamuru kalıbın içerisine aktarılır. Daha sonra, 170 derecede pişirilmek üzere fırına alınır. Burada yaklaşık 45 ya da 50 dakika bekletildikten sonra kek çıkarılır ve soğumaya bırakıldıktan sonra ters çevrilip kesilir ve servise hazır hale getirilir.