Terbiyeli Pırasa Çorbası Tarifi

Terbiyeli Pırasa Çorbası Tarifi
8 Mart 2017

Terbiyeli Pırasa Çorbası Tarifi

Terbiyeli pırasa çorbası, özellikle tam da mevsimi olduğu kış aylarında evde yapabileceğiniz besin değeri yüksek ve doyurucu bir çorbadır.

Bir litre suya bir adet orta boy soğanı küp küp doğradıktan sonra katalım ve kaynatmaya başlayalım. Sarı suyu çıkana kadar kaynatalım. Bu arada 3 adet taze pırasayı küçük küçük ve incecik olacak şekilde halka halka keselim. Suyu sarıya dönen soğanlı suya katalım ve pişirmeye bırakalım.

Bu arada ayrı bir tavada sıvı yağ döktükten sonra, bir adet havucu da rendeleyip ölünceye kadar kavuralım. Bir yemek kaşığı unu da bu karışıma ekleyerek iki dakika kadar kavurup, pırasaların olduğu tencereye dökelim ve karıştıralım.

Tuzunu ekleyelim. Bu şekilde pişecek olan çorbamıza 30-45 dakika sonra bir su bardağı arpa yada tel şehriye ekleyelim ve şehriyeler yumuşayana kadar pişirmeye devam edelim.

Daha sonra terbiyesi için üç yemek kaşığı yoğurt ve bir adet yumurtayı iyice tel karıştırdıktan sonra, yavaş yavaş çorbaya ilave edelim. Hatta terbiyeye birkaç kaşık çorbanın suyundan katıp, ılıklaştırıp o şekilde ilave edebilirsiniz, daha garanti bir yöntem olur. Bu şekilde 5-10 dakika daha kısık ateşte piştikten sonra çorbayı sıcak sıcak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
Terbiyeli Pırasa Çorbası Tarifi İçin Malzemeler ;

4 adet taze pırasa
1 adet soğan
1 adet orta boy havuç
1 su bardağı tel yada arpa şehriye
1 yemek kaşığı un
1 litre su
Tuz

Terbiyesi İçin

3 yemek kaşığı yoğurt
1 adet yumurta