Taze Üzüm Reçeli Tarifi

Taze Üzüm Reçeli Tarifi
7 Mart 2017

Taze Üzüm Reçeli Tarifi

Üzüm yaz aylarının vazgeçilmez meyvalarından biridir.Peki reçelini denedinizmi bence denemelisiniz yazdan kışa hazırlık olarakta yapabilirsiniz.Hemen tarifine geçelim..

Taze Üzüm Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kilo kadar taze ayrıca tatlı minik üzüm.
  • 1 kilo kadar toz şeker,
  • 4 su bardağı kadar su,
  • ¼ limon

 

Taze Üzüm Reçeli Yapılışına gelecek olur isek,aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir. Taze üzüm reçelinin yapılabilmesi için öncelikle tencereye toz şekerimizi,su ve kabuğu da dahil olmak üzere çeyrek limon koyulur.

 

Bu şeker, limon ve suyu, orta ateşli bir şekilde yanan ocağın üzerinde şerbet kıvamını alıncaya kadar (yarım saat süresince) kaynatılır. Üzümler dikkatli bir şekilde ayıklanır ve yıkanır. Yıkanan üzümler güzelce süzülerek pişmekte olan şerbetin üzerine eklenir.

Taze üzüm reçeli orta ateşte yanan ocağa alınır ve yaklaşık olarak 1 saat kadar daha kaynatılmaya devam edilir. Kaynayan taze üzüm reçelimiz koyu akıcı kıvam alana ve rengi tamamen değişmekten sonra ocaktan alınır. Soğumasını beklemeden kaynar durumda olan reçelimiz temiz ve ıslak olmayan kavanozlara dökülür.

Temiz ve ıslak olmayan bu kavanozların kapakları ise sıkıca kapatılmalıdır ve kapaklar altta kalacak şekilde ters çevrilerek soğumaya bırakılmalıdır. Hazırlamış olduğumuz bu taze üzüm reçeli, güneş görmeyecek ve serin bir yerde saklanarak muhafaza edilmelidir.

 

Eğer bu taze üzüm reçellerini hemen tüketecekseniz bu ters çevirme yani vakumlama işlemine pek gerek görülmemektedir. Taze üzüm reçellerimiz soğuduktan sonra hemen tüketeceğiniz için hemen kavanozlara doldurup kapaklarını kapatıp buzdolabında saklayıp muhafaza edebilirsiniz.