Tavuklu Mantarlı Kaşarlı Güveç Tarifi

Tavuklu Mantarlı Kaşarlı Güveç Tarifi
6 Mart 2017

Tavuklu Mantarlı Kaşarlı Güveç Tarifi

 

Tavuklu mantarlı güveç yemeği bol malzemesi ile ve lezzeti ile çok meşhur bir yemek.Anadolunun her yöresinde yapılır.Bizde hemen tarifine geçelim..

Tavuklu Mantarlı Kaşarlı Güveç Tarifi için Gerekli olan malzemeler

Yemek miktarına göre en az birer tane soğan, kırmızı biber, domates

Yeteri kadar domates ve biber salçası

Baharatlardan tuz ve karabiber (isteğe bağlı diğer baharatlar)

Yarım kilo kadar kültür mantarı , süslemek için kaşar peyniri ve tereyağı

Yarım kilo kemiksiz incik tavuk eti

 

Hazırlanışı

Soğanı doğramakla işe başlayın. Ortadan ikiye kesip küpler halinde doğrayın. Aynı şekilde kırmızı biberi ikiye daha sonra iki ye böldüğünüz biberleri ince ince dilimlere bölün.

Sıvı yağ olan tencerede bölünmüş biber ile küp küp kesilmiş soğanı tencereye dökün. Biber ve soğan sotelenene kadar kızartın.

Yarım kilo kemiksiz tavuk etini kuşbaşı şeklinde kesin ve tencereye katın ve beyazlaşıncaya kadar karıştırarak pişirin. Sıra geldi mantarlara kültür mantarı üzerindeki ince örttüğü kaldırıp küçükçe kesin.

 

Kabuğunu soyarak domatesi de kesin rendeleme de yapabilirsiniz. Tencerede suyunu salan tavuk etine az miktarda domates ve biber salçası ekleyip peşi sıra mantar ile rendelenmiş domatesi ekleyin. Baharatları da serpiştirin.

Yemek pişene kadar üstünü kapatın. Güveç kalıpları içerisine pişen mantarlı tavuk sote dökülür. Kaşar peynirlerini incelterek güveç kalıpları üstüne tereyağı ile birlikte serpiştirilir. Belli bir dereceye gelen tavsiye edilen derece 180 fırında kaşar dağılana kadar bekletilir. Bütün işlem bu kadar afiyetle masalara yenmek üzere koyabilirsiniz.