Sütün Sağlığa Faydaları

Sütün Sağlığa Faydaları
15 Mart 2017

Sütün Sağlığa Faydaları

Sütün genel anlamda sağlığa çok çok katkısı bulunmaktadır. Süt, büyüme döneminde olan çocukların kemik sağlığı amacıyla süt ve süt ürünü kullanımı çok mühimdir. Yetişkinler amacıyla ise bilhassa cilt sağlığı başta olmak üzere çoğu yararı bulunmaktadır. Sütün içerdiği gıdalar kemiklere yararlı bulunduğu amacıyla yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır. Hem de yaşlanmadan kaynaklanan cilt hastalıklarına ve cilt sağlığına mühim katkı sağlamaktadır.

Süt Vücudu Zinde Tutar: Düzenli olarak spor yapanların vazgeçilmez gıda kaynaklarının başında gelir. Antrenman ardından düşük yağlı süt kullanımı iyi gelmektedir. Kaybedilen enerjinin yerine gelmesini sağlayacaktır. Bunun yanısıra kaslarda daha çok kütle kazanmak ve istenmeyen yağları daha süratli atmak amacıyla size yardımcı olacaktır.Süt sağlıklı kilo almanın yolları arasında belkide ilk sıradadır.

Süt Kemikleri Güçlendirir: Genel olarak düşük yağlı sütler bol oranda kalsiyum içermektedirler. Ortalama bir bardak düşük yağlı süt kullanımı 299 miligram kalsiyum sağlamaktadır. Yani bu şu manaya gelir, çok kuvvetli kemik yapısı amacıyla bedenin gereksinim duyduğu kalsiyum oranının %30’una tekamül eder. Kadınlar amacıyla kemik yapılarını güçlendirmede olağanüstü bir gıda kaynağıdır. Aynı vakitte çocukların gelişmesine mühim katkı sağlamaktadır.

Obezite Sorununu İçin Süt İyi Bir Çözümdür: Obezite bozukluğu maalesef bundan sonra büyük bir problem haluna gelmiş halda. Obezite probleminin bilinmesine ve çok az bir efor harcanarak bozukluğun önüne geçilebilmesine karşın ihmal edilmektedir. Obezite amacıyla düşük yağlı sütler olağanüstü bir kurtarıcıdır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde obezite bozukluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Metabolizmayı sağlamlaştırırken natural yöntemlerle yağ yakmaya yardımcı olur.

Süt Bağırsaklar İçin Faydalıdır: Düşük yağlı sütler bağırsak sağlığı amacıyla çok mühimdir ve az çalışan bağırsakları aktif duruma getirmektedir. Kabızlık ve ishal şikayetlerini ortadan kaldırdığı gibi, gün süresince enerjik olmanızı sağlar.

Saç ve Diş Sağlığına Katkıda Bulunur: Düşük yağlı sütün sayesinde edebiyete kadar sıhhatli saç ve parlayan gülümsemenin sahibi olabilirsiniz. Sütün içerdiği yüksek kıymetli gıdalar sıhhatli saçlar amacıyla hücreleri yeniler. Bunun yanısıra düşük yağlı sütler iyi bir kalsiyum deposu olduklarından ötürü diş sağlığına da katkıda bulunurlar.

Kan Basıncını Kontrol Eder: Düşük yağlı süt çok oranda potasyum ve magnezyum içermektedir. Bu hal da kan basıncını sıhhatli civarda tutmaya yardımcı olmaktadır. Böylece felç geçirme riski azalır. Kalp sağlığı içersinde günlük olarak düşük yağlı süt kullanımı mühimdir. Kan basıncını dengelediği amacıyla yüksek kan basıncından kaynaklanan kalp hastalıklarından da koruma özelliği bulunmaktadır. Sağlıklı bir kalp amacıyla günlük olarak tüketilmelidir.

Süt Kas Sağlığını Korur: Kasların tekrardan inşa edilmesi amacıyla bol oranda proteine gereksinim bulunmaktadır. Bu yüzden antrenman ardından bir bardak süt içmek kas sağlığını güvenliğini sağlamak amacıyla mühimdir. Bu program antrenman esnasında kaybedilen gıda ve enerjinizin tekrardan geri gelmesine yardımcı olacaktır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Düşük yağlı süt kullanımı bilhassa kadınların daha süratli kilo vermelerine yardımcı olabilir. Meyve yerken ve akşam yemeklerinden sonra ya da sabah aç karında bir bardak süt kullanımı, hem bağırsakların hareketi sağlayacak, hem de lüzumsuz yağların yakılmasında size yardımcı olacaktır.

Süt Stresle Mücadelede Etkilidir: Stresle mücadelede süt mühim bir yardımcıdır. Gün ortamında içilen bir bardak süt kasların gevşemesine ve yatıştırıcı bir tesir sağlamasına namacıyla olur. Hem de yorgunluğu gidererek, yorgunluktan kaynaklanan stresi ortadan kaldırır.

Sütlü Cilt Parlaklığı Maskesi: Sütün en süregelen kullanıldığı alan kuşkusuz kozmetiktir. Genellikle cilt üzerindeki tesiri sütü kozmetik pazarında en mühim element haluna getirmiştir. Süt cilt amacıyla yararlı olan çoğu gıda içermektedir. Pürüzsüz ve sıhhatli bir cilt amacıyla sütün faydaları saymakla bitmez.

Kaynatılmış sütün sağlığa yararlı bulunduğu genel bir kanaattir ama kaynatılan süt birtakım gıda maddelerini kaybetmektedir. Bu yüzden bilhassa cilt sağlığı amacıyla sütün çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Çiğ süt, cildi nemlendirici maddeler içermektedir. Çiğ süt, bütün cilt çeşitleri amacıyla olağanüstü bir gıda maddesidir. Yıpranmış ve incelmiş ciltlere sıklık kazandırır ve esnek özellik sağlar.

Çiğ süte birkaç damla limon suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Eğer cilt kuru ise bir oran gül suyu ekleyin. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Bu süt maskesi cildinize olağanüstü bir enerji katar ve çillerin, çatlakların giderilmesine yardımcı olur.

Sütlü Nemlendirici Maske

Çiğ süt, derin cilt katmanlarını besler ve bir klima vazifiyeti görerek cildin nemlenmesini sağlar. Genellikle kış aylarında kuru ciltlere uygulanabilir. Her mevsimde bu maskeyi kullanılarak sıhhatli cilt sahibi olabilirsiniz.
Çiğ süte 2/3 çay kaşığı un, bal ve bir oran gül suyu ekleyin. Çırparak iyice karıştırın ve yüzünüze uygulayarak 10 dakika bekletin. Daha sonra duru su ile yıkayın.

Sütlü Cilt Bakımı Maskesi

Çiğ sütün nemlendirici tesiri dışında başka sihirli görevleri de bulunmaktadır bunlardan en muhimi cildi temizleyici özelliğidir. Deride tespit edilen kir, yağ hem de kara noktaların ortadan kaldırılması amacıyla bile tesirli olabilir. Sütlü cilt maskesi cilt hijyenikliği amacıyla de mühimdir.
Bir mikserde mung fasulyesi ve çiğ sütü macun kıvamına istikbal şekilde karıştırın. Bu karışımı yüz üstüne uygulayın ve 10 dakika bekleyin. 10 dakikada temizlemeden evvelce masaj yapın.

Bu maske cilt sağlığı yanısıra cilt hijyenikliği amacıyla de mühimdir.