Sigara Böreği

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Sigara Böreği

  Sigara böreği gerek kahvaltılarda gerekse özel günlerimizde yapımı en kolay hemen sığınıcağımız bir börek çeşididir.Tarifine gelirsek

  Malzemeler

  Sigara böreği malzemeleri 3 adet yufka, peynir, maydanoz, sıvı yağ kullanıyorsunuz. Yufkaları üst üste gelecek şekilde konur. Ortadan ikiye katlanır. Yufkalar yeniden ikiye katlanarak bir üçgen elde edilir. Oluşturduğumuz üçgenin tepesinden geniş kenara doğru bıçakla ikiye bölün. Böylece iki küçük üçgen oluşturursunuz. Bir yufkadan toplam sekiz adet üçgen elde edilir.

  Yapılışı

  Sigara böreği yapar iken oluşturduğunuz üçgenin geniş kısmından başlayarak ince ince doğradığımız ve peynir ile karıştırdığımız maydanozları içine koyun. Daha sonra peynir ve maydanoz kapatılarak sarılır. Kenarlarından da dökülmemesi için kenarları da kıvrılır. Ucuna geldiğinizde sıvı yağ ya da kaseye konan su ile yufkanın ucunu ıslatın ve yufkanın uç kısmının yapışmasını sağlayın.

  Bütün sigara böreği yapacağınız parçaları bu şekilde yaptıktan sonra bol yağda kızartınız. Ancak sigara böreğini tavaya koymadan önce yağın kızmış olmasına dikkat edin. Böylece börekleriniz çıtır çıtır ve lezzetli olacaktır. Böreklerinizi kızartırken başından ayrılmamaya dikkat edin. Böylelikle börekleriniz yanmaz. Böreklerini salata ile ya da yoğurt ile yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

  • Etiketler: