Şehriyeli Tarhana Çorbası Tarifi

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Şehriyeli Tarhana Çorbası Tarifi

  Şehriyeli Tarhana Çorbası Tarifi

  Kış aylarının vazgeçilmez tadını şehriye ile birleştirmek istiyor iseniz buyurun tarifi ;
  Öncelikle 4-5 yemek kaşığı toz ev tarhanasını bir kase içerisine alın. Ardından içerisine tavuk bulyon ekleyin ve tarhana tozunun üzerini hafif geçecek kadar soğuk su ekleyin ve altta kalan tozların ıslanması için tarhanayı karıştırın.

  Yaklaşık olarak 5-10 dakika tarhana tozunun erimesini bekleyin. Bu aşamada tencereye yağınızı ekleyin. Yağ hafif ısınınca üzerine salçayı ekleyin ve yağ ile salçayı kavurun. Bu aşamada tuz ve baharatı ekleyip üzerine yavaşça soğuk su ekleyin ve yağ ile salçayı sulandırın.

   

  Ardından bir kase içerisinde ıslattığınız tarhanayı tencereye boşaltın ve karıştırın. Bu aşamadan sonra çorbanın suyunu ekleyin ve aynı zamanda hızlı biçimde topaklanmaması için karıştırmaya devam edin. Sonrasında 5 yemek kaşığı tel şehriye yahut isteğe bağlı olarak arpa şehriyeyi çorbanın içerisine atın.

  Orta ateşte kaynayana kadar karıştırın. Kaynamaya başladığı an altını kısın ve 5 dakika kendi halinde kaynamaya bırakın. Ardından çorbanın altını kapatın. Dilerseniz bı aşamada farklı bir tavada nane yakıp tarhana çorbasına ekleyebilirsiniz. Mis gibi kış aylarının vazgeçilmez tadı şehriyeli tarhana çorbamız hazır.

  Şehriyeli Tarhana Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

  4-5 yemek kaşığı toz ev tarhanası
  1 paket tavuk bulyon
  1 yemek kaşığı salça
  4-5 yemek kaşığı tel ya da arpa şehriye( isteğe bağlı)
  3-4 yemek kaşığı yağ
  Tuz
  Baharat

  Malzemeler
  Yapılışı