Şehriyeli pilav tarifi

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Şehriyeli pilav tarifi

  ŞEHRİYELİ PRİNÇ PİLAVI

       Şehriyeli pilav malzemeleriniz iki su bardağı pirinç, bir avuç tel şehriye, iki kaşık tuz, iki yemek kaşığı yağ ve dört su bardağı sıcak su kullanıyorsunuz. Pirincinizi öncelikle beyaz suyu çıkıncaya kadar çeşme altında yıkayın. Yarım saat içine tuz atılmış ılık suda bekletin. İçinde beklettiğiniz su pirincin üzerinde olmalıdır. Tencereye az miktarda sıvı yağ koyduktan sonra tereyağınızı koyunuz. Bir avuç tel şehriyenizi içine atarak pembeleşinceye kadar kavurun.

       Şehriyeli pilav yaparken pirinçlerinizin suyunu süzüp kavurmuş olduğunuz şehriye ile birlikte pirinci de iyice kavurun. Pirinçlerinizi kavurduktan sonra dört bardak sıcak su ilave edelim ve karıştıralım. Önce orta ateşte bir iki dakika pişirip daha sonra kısık ateşte pişirin.

  Ocağın altını kısın ve tencerenizin kapağını kapatın. Pilavınız piştiğinde ateşe kapatın. Şehriyeli pilav piştikten sonra tencerenizin ağzını havlu kağıt ile kapatın. On beş yirmi dakika pilavınızı dinlendirin. Pilavınızı servis yapmadan önce karıştırın. Pilavınızı havlu kağıt ile kapattığınızda pilavınız tane tane olacaktır. Daha sonra pilavınızı afiyetle yiyebilirsiniz.

  Malzemeler
  Yapılışı
1 yorum yapılmış. Sende yorum yap