Sebzeli Şiş Kebap Nasıl Yapılır?

Sebzeli Şiş Kebap Nasıl Yapılır?
6 Mart 2017

Sebzeli Şiş Kebap Nasıl Yapılır?

 

Lokantalarda servis edilen birçok yemek çeşidi bulunmaktadır. Bu lezzetleri evde elde etmek de mümkündür. Evde yapılabilecek bu lezzetli tariflerden birisi de sebzeli şiş kebap tarifidir.

 

Sebzeli şiş kebap tarifi için gerekli malzemeler;

300 gr kuşbaşı dana eti, 2 adet patlıcan, 2 adet patates, 2 adet kırmızıbiber, 2 adet yeşilbiber, 10 ila 15 adet çeri domates.

 

Kızartılması için;

 Sıvıyağ

 

Üzerine dökülecek sos için;

1 bardak su, 2 diş sarımsak, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı.

 

Sebzeli şiş kebap tarifi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

Öncelikle etler kuşbaşı şeklinde doğranmalıdır. Kuşbaşı doğranan etler bir tavaya koyulur ve üzerine bir kapak koyulur ve suyunu çekinceye ve etler yumuşayıncaya kadar kaynamaya bırakılır. Suyu çektikten sonra etlerin üzerine az miktarda yağ ilave edilir ve sonrasında pul biber ve tuz ilave edilip aşağı yukarı 5-10 dakika pişirilir.

 

Soyulmuş olan patates ve patlıcanlar kare şeklinde doğranır. Çeri domatesler ikiye bölünür. Daha sonra patlıcan, biber ve patatesler yağda kızartılır. Daha sonrasında öncelikle çeri domatesler, sonra et, patates, patlıcan ve biberler dizilir. Sosunu hazırlamak için ise, rendelenmiş sarımsak, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile birlikte kokusu çıkana kadar iyice kavrulur.

Sonrasında, bir miktar salça ilave edilir ve son olarak 1 bardak su ilave edilir ve biraz karıştırdıktan sonra altı söndürülür. Önceden hazırlanmış olan çöp şişlerin üzerinde sos gezdirilir. Son olarak, 180 derecelik fırında pişirilir ve servis edilir.