Sebzeli Börek

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Sebzeli Börek

  SEBZELİ BÖREK

  Börek başlığı altında verilecek birçok yemek tarifi vardır. Ancak bunlar arasında oldukça sevilen sebzeli börek tarifini üçgen hazırlayacağımız yufkalar ile sizlere sunacağım. Sebzeli börek için gereken malzemeler; 6 adet yufka, 3 orta boy yumurta, 1 su bardağı yoğurt, 1 su bardağı süt, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 paket kabartma tozu, 2 adet havuç, 2 adet orta boy patates, 1 su bardağı haşlanmış bezelye ve baharattır.

  Sebzeli börek yapımına ilk olarak harçtan başlanır. Patatesler ve havuçlar küp şeklinde doğranır. Doğranan sebzeler 20 dakika sıcak suda haşlanır ve süzülerek ayrı bir kaba alınır. Üzerine haşlanmış bezelyeler ilave edilerek istenilen baharatlar ilave edilir. Harç hazırlandıktan sonra yufkalara sürülmesi gereken karışım hazırlanır.

  2 adet yumurtayı bir kâseye kırıp içerisine yoğurt konulur. Daha sonra süt ve yağ ilave edilerek karıştırılır. Son olarak kabartma tozu ilave edilir ve karışım 1 yufkanın üzerine sürülür. Ardından ikinci yufka diğer yufkanın üzerine kapatılarak hazırlanan karışım tekrar sürülür. Yufka 4 eşit parçaya ayrılır. Üçgen şeklindeki yufkaların sivri olan kısmı 4 parça içe kıvrılarak harç yufkaya konulur. Dikdörtgen haline gelen ve harç konulan yufka parçası çapraz olarak katlanır bu şekilde üçgen sebzeli börek hazır olur. Daha sonra üzerine 1 adet yumurtayı sürerek 180 derece ısıtılmış fırında 20 dakika pişirelim. Afiyet olsun.

   

  Bir sonraki tarifimiz  patlıcan oturtma

  Malzemeler
  Yapılışı