Sarımsağın Faydaları Nelerdir

Sarımsağın Faydaları Nelerdir
15 Mart 2017

Sarımsağın Sağlığa Faydaları

Sarımsak daha çok halk arasında kötü kolesterolü düşürmekle meşhurdur. Ancak sağlığa olan faydaları bu kadar değildir. Sarımsağın sağlığa olan faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz: Metobolizmayı hastalıklar karşı kuvvetlendirir, kansere karşı mücedele eder ve hücreleri güçlendirir. Düzenli olarak tüketilmesinin kalp sağlığına olağanüstü katkısı bulunmaktadır.

Sarımsak Soğuk Algınlığına Faydalıdır: 
Sarımsak bağışıklık siteminin işlevlerini çoğaltıcı özelliği ile bilinmektedir. Günlük ortalama bir diş sarımsak kullanımı soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranını %63 oranında azaltmaktadır. Bazı incelemeler sarımsak tüketen insanların tüketmeyen insanlardan soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıkları daha acele atlattıklarını meydana koymuştur. Eğer kış aylarında sık sık soğuk algınlığından ötürü hastalanıyorsanız tükettiğiniz gıdalar listesine sarımsağı da eklemelisiniz.

Sarımsak Kan Basıncını Azaltır:
Kalp krizi ve felç gibi hastalıklar dünyada en sık raslanan hastalıklar arasındadır. Yüksek tansiyon bu hastalıkların en büyük tetikleyicisidir. Bilimsel çalışmalar, sarımsağın kan basıncı üstünde olumlu tesirinin bulunduğunu meydana koymuştur. Aynı yönde oluşturulan çalışmalar, 600-1.500 yeterinde eski sarımsak özünün kan basıncı düşürme ilacı olan atenolol kadar etkili bulunduğunu meydana koymuştur.

Sarımsak Kolesterole ve Kalp Sihhatina İyi Gelir:

Sarımsak LDL kolesterolu düşürebilir.  Düzenli olarak sarımsak tüketmek kolesterolden kaynaklanan kalp hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır.

Alzheimer Hastalığına İyi Gelir:

Bünyede tespit edilen serbest radikaller, yaşlanmaya namacıyla olurlar. Sarımsak serbest radikallerin bedene verilen hasarı antioksidanlar sayesinde gidermeye çalışır. Sarımsağın kolesterol ve kan basıncını azaltması yanısıra antioksidan özelliği ile Alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesini azaltır.  Sinir siteminde ve beyin hücrelerinde meydana gelen hasarları giderir.

Uzun Hayat İçin Sarımsak:

Sarımsağın insan hayatını uzatıyor demek biraz mantıksız olur ama bağışıklık siteminin işlevini yerine getirmesi amacıyla sağladığı destek ve başka hastalıklar karşısında etkili bir gıda olması dolaylı olarak sıhhatli ve uzun vakit yaşamayı sağladığını söyleyebiliriz. Hem de sarımsak vakitğen hastalıkları üstünde de yararlı tesiri bulunmaktadır.

Yüksek Performans Sağlar:

Genel anlamda yorgunluğu atmak ve yorgun organ ve kasları rahatlatmak amacıyla tüketilmesi gereken nadide gıda maddelerinden bir tanesidir. 6 hafta vakitsince kalp üstüne sürülen sarımsak yağı, egzersiz neticesi kalbin süratli çalışarak yorulmasına engel olur. Birçok tetkik sarımsağın fiziksel performans üstünde çok çok olumlu yönde tesiri bulunduğunu meydana koymuştur.

Zehirlenmelere Karşı Sarımsak Etkilidir:

Sarımsağın ağır zehirlenmelere karşı dahi etkili bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hem de zehirlenmelerden ötürü hasar gören organların tedavisinde de etkilidir. Bu konuyla ilgili olarak oluşturulan bir tecrübede,  bir araba aküsü tesislerinde (kurşun elementine çok çok maruz kalan) çalışan işçilerin 4 hafta vakitsince sarımsak tüketmeleri sağlanmıştır ve 4 hafta neticesinda kanda tespit edilen kurşun düzeyinin % 19 oranında düştüğü görülmüştür.

Sarımsak Kemik Sihhati İçin Önemlidir:
Sarımsak kemik sağlığını korumaktadır. Bir incelemede menopoz ardından kadınlarda oluşturulan bilimsel tecrübe çalışmalarında  östrojen eksikliğini mühim ölçüde azalttığı görülmüştür. Genellikle kadınların kemik sağlığı üstünde mühim tesiri bulunmaktadır.

İltihap ve Bakterilere Karşı Etkilidir:
Sarımsak tek başına iltihap ya da virüsleri yok edemez ama metabolizmayı onlara karşı savaşması amacıyla destekler. Bazı incelemeler virüslerden ve enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklara iyi yaklaştığını meydana koymuştur. Sarımsak kısmen natural antibiyoryik vazifiyeti üstlenmektedir.

Kanserle Mücadelede Sarımsak:

Çiğ olarak tüketilen sarımsağın kolon ve mide kanserine yakalanma tehlikesini azalttığını oryata koymuştur.  Hem de kanser hücrelerinin yayılma süratini azalttığı bilinir.