Portakallı Islak Kek Tarifi

Portakallı Islak Kek Tarifi
6 Mart 2017

Portakallı Islak Kek için Malzemeler:

Hamuru için:
Üç adet yumurta,
Yedi çorba kaşığı toz şeker,
Yedi çorba kaşığı un,
Bir paket kabartma tozu,
Bir tane portakal kabuğu rendesi ve suyu

Şerbeti için:
Üç adet portakalın suyu,
Bir tane portakal kabuğu rendesi
Beş çorba kaşığı şeker
Bütün malzemelere ek olarak süsü için ise:
Hindistan cevizi ve ya yer fıstığı toz hali

Portakallı ıslak kek Yapılışı ;

Misafirleriniz için en güzel lezzetler bir aradaysa kesinlikle portakallı ıslak kek bundan eksik kalmamalıdır. Bunun için sizlere özel hazırladığımız bu tarifte portakalla eşsiz bir tat yakalayan ıslak kek tarifini vereceğiz.

Keki koymak için sizin seçtiğiniz kek kalıbı yağlanır ve unlanır. Yumurta ve şeker bir kaba alınır. Bu iki ikili yoğurt kıvamına gelene kadar iyice çırpınız. Daha sonra portakalın kabuklarını rendeleyelim. Rendelediğimiz bu kabukları kabartma tozu ve un ile yumurta ve şekerin içine ilave edelim. Kekin içi hazırlandıktan sonra önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırına kekimizi verelim.

Kekimiz yaklaşık yarım saat içinde fırından alınmalıdır. Daha sonra ise, üç portakal suyu, bir portakal rendesi, beş yemek kaşığı şekeri bir tencerede ateşe verelim. Kaynatılan bu şerbet fırından alınmış olan kekin üstünde gezdirelim. İyice emsin diye kürdanla kekimizin içine delelim. Kekimize şekil vermek amacıyla ise Hindistan cevizi ve ya yer fıstığını kek dilimin üstünde süs amaçlı kullanabilirsiniz.