Portakalın Faydaları Nelerdir

 • nisa ünlü
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Portakalın Faydaları Nelerdir

  Turunçgiller familyasından C vitamini yönünden varlıklı olan üyesidir. Boyu 2-10 m arasında değişen bir ağaç türüdür. Sert ve sağlam yapraklarının düze kenarları vardır. Yaprakları sert sağlam ve düz kenarlıdır.

  Sadece C vitamini bakımından değil aynı vakitte da B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içeriyor. Lifler, organik asitler ve şeker yönünden da gerektiğince varlıklı olan portakal kış aylarının en çok tüketilen ve en tanınan meyveleri arasıda gelmektedir. Kabuk kısmının altında sarı ya da kırmızı renkte bol sulu ve dilimli olan özü bulunmaktadır.

  Kabuklarından portakal esansı, çiçeklerinden ise portakal çiçeği esansı elde edilmektedir. Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçel ve konservesi de oluşturulan portakal ilaveten ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır.

   

  Portakalın Sağlığa Faydası
  Zengin C vitamini içeriği yardımıyla kış mevsiminde görülen hastalıklara karşı bedene direnç kazandırır. Soğuk algınlığı ve gribal bulaşmaların daha acele atlatılmasını sağlar. İçeriğinde tespit edilen B vitamini ve fosfor sinir sistemini güçlendirir, bedensel yorgunluğun giderilmesinde faydalıdır. Karaciğeri güçlendirirken, kanı temizler ve bedende ki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

  Yüksek tansiyon ile kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. İçeriğinde ki folik asit sebebi ile hamileler ve çocuklar doğrulusunda bolca tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çiçeklerinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanan çay spazmlara karşı koruyucudur. Portakal suyu yağlı ve karma ciltlere gerektiğince faydalıdır. Fakat portakalın suyu sıkıldıktan kısa bir vakit sonra tüketilmelidir.

  Aksi takdir de bünyesinde yer alan maddeler gıda değerini kaybetmektedir. Portakalın kabuğunda tespit edilen esans sivilcelerin tedavisinde kullanılabilmektedir.

  Portakalın Bağışıklık Sistemine Faydaları:

  Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal gerektiğince varlıklı C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, bedende ki toksin maddelerin hamlesini sağlar.

  Vücudun direncini çoğaltarak hastalıklara yakalanma tehlikesini arttırır. Hastalık boyunca bol portakal kullanımı hastalık zamanını kısaltır. Bedenin daha zinde kalmasına yardımcı olur.

  Portakal Böbrek Taşlarını Döker:

  Portakal derli toplu olarak tüketildiğinde vakitle gelişmekte olan böbrek taşlarını dökebilir.

  Kolesterolü düşürür:

  Portakallar hesperidin ve pektin  barındırmaktadır ve bu maddeler sahip olunan kötü kolesterolü düşürür. Bu hal ilaveten yağların emilimini yavaşlatmak amacıyla bedene yardımcı olur.

  Portakal Diyabeti Önler:

  Portakallar, düşük kalori içerdği amacıyla günlük tüketilebilir . Kandaki şeker civarını olumlu yönde etkileme noktasında çok etkilidir.

  Portakal Artriti Giderebilir:

  Günde tüketilen bir bardak portakal suyu genelde artritten kaynaklanan inflamasyonları giderebilir. Anti inflamatuar özelliği Romatoid Artrit risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

  Portakal  Kan Basıncını Düşürür:

  Portakallar hesperidin ve magnezyum barındırmaktadır ve bu maddelerin en büyük özelliği kan basıncını düşürmeleridir.

  Portakal Sindirim Sistemi Sağlığını Korur:

  Portakallar sindirim düzeneğinin alınan gıdaları basit bir şekilde hazmedilmesini gerçekleştiren maddeler ve bileşenler barındırmaktadır. Bu etkili gıdaları sindirmeye yardımcı olurlar.

  Portakal  Cildi Nemlendirir:

  Portakalda tespit edilen natural yağlar cildi nemlendirmek amacıyla kullanılabilir. Genellikle kuru ciltlerde meydana gelen problemleri ortadan kaldırabilir.

  Portakal Kanser Riskini Azaltır:

  Genellikle Portakal ve başka narenciye meyvelerinde tespit edilen D-linonene isimli bir bileşen, kolon kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma tehlikesini azaltır. Hem de C vitamini serbest radikallerin oluşturduğuzararlarından hücreleri korur ve değişik kanser vakalarının meydana çıkmasına engel olur.

  Portakal Beyin Sağlığına Katkıda Bulunur:

  Portakalların içerdiği folik asit beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. Bunun yanısıra bağışıklık sistemini güçlendirir

  Portakal Cilt Sağlığını Korur:

  Serbest radikallere karşı mücadele ederek genel anlamda cilt sağlığını korur. Bunun dışında içerdiği flavonoidler ve polifenoller viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Mükemel bir C vitamini kaynağı olan portakalın kabukları ve tozu cilt sağlığı amacıyla vakitgelen olarak kullanılır. Akne tedasinde çok etkilidir. Kir, sivilce ve kara lekeri giderebilir. Toksinleri ortadan kaldırarak cilt gözeneklerinin açımasını, hava almasını ve nemlenmesinis ağlar. Cilt hücrelerinin yenilemesini ve cildi ölü hücrerlerden temizlenmesini sağlar.

  Bunların dışında cildin beyazlamasını , parlak ve sıhhatli bir manzara kazanmasını gerçekleştiren portakal, aynı vakitte zararlı güneş ışıklarının verilen hasarları giderir.

  Portakal topikal olarak cilde uygulandığında cildi nemlendirir. Kuru ciltlerde meydana gelen dökülme ve kaşıntı, kızarıklık gibi problemleri ortadan kaldırabilir.

  Portakal suyu ve portakal kabuklarının cilde uygulanması genel anlamda cildin yumuşamasını, mikroplardan temizlenmesini sağlar. Cilt yağlarının seviyelerini korur.

  Portakal Suyu Saç Sağlığını Korur:

  Portakal suyuna bir oran bal karıştırarak şampuanıda kullanmak amacıyla 5-10 dakika saçlarınıza uygulayın Bu prosedür saçlarınıza natural bir parlaklık kazandırıken aynı vakitte saçları besleyecektir.

  Portakal saçların köklerini besler, dökülmelerine engel olabilir  ve aynı vakitte baş derisine uygulandığında baş derisi sağlığına da katkıda bulunur.

  Portakalın Diğer Faydaları:

  Kalsiyum yönünden varlıklı bulunduğu amacıyla kemik sağlığını korur. Yüksek lifler içerdiği amacıyla ülseri önler. Görme becerisini geliştirir.Damar sertliğine izin vermez ve kalp sağlığını korur.

  Malzemeler
  Yapılışı