Pırasa Dolması

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Pırasa Dolması

  PIRASA DOLMASI

  Manisa’nın yöresel  lezzetlerinden  biri olan pırasa dolması için gerekli olan malzemeleri sayacak olursak; 1 kilo pırasa, 1 adet kuru soğan, 1 çay bardağı ince bulgur, yarım çay bardağı pirinç,200 gram kuzu kıyma, yarım çay bardağı zeytinyağı, 2 adet havuç, 1 adet limon, istediğiniz kadar kimyon, nane, karabiber ve tuz.

  Pırasa dolmasına başlamadan önce pırasalar ayıklanılıp bir tencerede haşlanmaya bırakılır. Farklı bir kabın içerisine 1 adet kuru soğan yemeklik olarak doğranır. Üzerine yarım çay bardağı pirinç ve 1 çay bardağı ince bulgur konur. Sonrada 200 gram kıyma, yarım çay bardağı zeytinyağı, kimyon, karabiber, nane ve tuz eklenip harmanlanır. Diri kalacak şekilde haşlanan pırasalar, soğuk sudan geçirir.

  Pırasalara boydan bir çizik atılır ve yapraklarının kolayca ayrılması sağlanır. Pırasa yapraklarına hazırlamış olduğunuz iç harcınızı yerleştirip, muska şeklinde sarınız ve tencereye yerleştiriniz. Havucun kabuğunu soyup, jülyen keserek tencerenizdeki pırasaların üzerine döşeyin. Son olarak limonu da dilimleyip tencereye yerleştirin ve pırasaların üzerine çıkmayacak şekilde sıcak su döküp pırasa dolmanızı pişirmeye bırakın.

  Malzemeler
  Yapılışı