Peynirli Saray Salon Böreği

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Peynirli Saray Salon Böreği

  PEYNİRLİ SARAY SALON BÖREĞİ

  Peynirli Saray Salon Böreği’ nde kullanılacak malzeme şunlardır: 400 gram aksta un, 1 adet yumurta sarısı, 1/ 2 kahve fincanı rafine yağı (veya zeytinyağı), 1/ 2 bardak su, 1/ 2 çorba kaşığı tuz; hamuru yağlamak için: 1 adet koyun peyniri, 1 çorba kaşığı sirke, 1 çorba kaşığı tepeleme yağ, 1 kahve fincanı un, 3,5 kahve fincanı kaynar süt ( 250 gram ), 1 tatlı kaşığı yağ, 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış soğan, 1 kahve fincanı su, 1 kahve fincanı rende gravyer, az tuz, az karabiber.

  Peynirli Saray Salon Böreği’ nin yapılışı da şu şekilde: Küçük bir tavada yağı orta derecede kızartınız. Tuz, biber ve kaynar sütünüzü ilave edip 1 dk pişirdikten sonra, başka bir tavada kızartılmış olan soğanınızı ilave ediniz. Sonra kıyılmış peynir ve suyunu ilave ediniz. Bu şekilde 3-4 dk kaynatınız. Sonra gravyer peyniri ile yukarıda anlattığımız tüm sos malzemelerini ekleyerek soğumaya bırakınız.

  Üzeri ıslatılmış bezle kapatılarak 15 dk dinletilen hamurunuzu açıp, sosunuzu hamura sarıp fırına verebilirsiniz. Kızarana kadar fırında pişirdikten sonra Peynirli Saray Salon Böreği’ ni servis edebilirsiniz.

  Malzemeler
  Yapılışı
  • Etiketler: