Pazı Sarması

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Pazı Sarması

  PAZI SARMASI

  Pazı sarması Türk sofralarının lezzetli bir yemeğidir. Malzemeleri; pirinç, kuru soğan, sarımsak, salçası, kırmızı biber, karabiber, yenibahar, sumak, şeker, kuru nane, ceviz, zeytinyağı, nar ekşisi, tuz.

  Pazı sarması için yaprakları bol su ile yıkayın ve sapları keserek bir yere koyun. Su kaynatın. İçine pazı yaprakları 4-5 yaprak halinde atılır ve 1-2 dakika haşlanması beklenerek çıkarın. Ve yeni yapraklar tencereye ekleyin. Bitince yaprakları ılımak için bırakın. Pirinçleri yıkayın ve ayrı bir tencerenin içine boşaltın. Orta ateşte pirinçler kuruyuncaya kadar 1-2 dakika karıştırın. Üstüne 1 çay bardağı zeytinyağı, baharatlar ve salça ekleyin. kısık ateşte yaklaşık 3-4 dakika karıştırın. Doğranmış sarımsak, soğan, ceviz ve biber harcın üstüne eklenir ve 2-3 dakika karıştırılır ve pişmeden karışımın altı kapayın.

  Pazı Sarma bittikten sonra tencerenin dibine pazıdan arta kalan sapları koyun. Sarmaları dizin. Su ekleyin bir tabak koyun. Orta ateşte pişirin. Pişmeye yakın tuz, bol limon sıkılarak üstüne ekleyin ve 10 dakika daha kaynatın.

  Sıradaki tarif tıklayınız  sebzeli börek

  Malzemeler
  Yapılışı