Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?
26 Mart 2017

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Patlıcan; haşlaması, kızartması, közlemesi, tencere yemekleri ve hatta reçeli ile bile kullanılan ve tadı sebebiyle oldukça sevilen bir sebzedir. Çeşitlerinin çok olduğu gibi vitaminleri de içinde çokça bulunmaktadır. A, C, E, K vitaminleri ile birlikte potasyum, magnezyum, sodyum zenginidir. Yararları ise;

İçeriğinde antioksidan bulundurduğundan en çok bağışıklık sistemine etkisi vardır. Vücudun zararlı bakterilere karşı savunma sistemini kontrol eder ve daha da güçlendirir.

Aynı zamanda da C vitamini yüksek besinler arasında yer almakta ve grip, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı önlem sağlamaktadır.

Sigarayı bırakmakta zorlananlar için içinde madde bulunmaktadır. Tüketimi ile sigara bağımlılığı da azaltılabilmektedir.

Beyin sağlığına önemli derecede etkisi vardır. Beynin yaşlanmasını geciktirir, dinç tutar. Oluşmuş bir tahribat varsa onu azaltır, yoksa da oluşumu engeller.

Diyabetik hastalar için tavsiye edilebilecek bir sebzedir. Kan şekeri seviyesini normal seviyede kontrol altında tutar. Vücudun glikoz emiliminde kontrol rolünü üstlenir. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini azaltır, kolesterol seviyesini dengede tutar. Düşük kalorilidir, içinde de yüksek miktarda su bulunduğundan kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Kalp ve damar sağlığından oldukça etkilidir. Damarsal açıdan rahatlama sağlar.

Bol lifli bir besin olması sebebiyle, sindirim ve bağırsak sisteminde etkisi vardır. Kabızlık oluşumunu engeller, bağırsakları rahatlatır ve sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlık sorunlarını yok eder.

Dişleri kuvvetlendirir, güçlü olmasını sağlar.

Bunların dışında patlıcan içinde bol miktarda demir bulunmaktadır. Bu demir ile kansızlıktan saç sağlığına kadar, tepeden tırnağa bir etki göstermektedir. Kan değerlerini yükseltir ve kansızlığa iyi gelir. Cilt ve saç bakımında kullanılabildiği gibi, ölü hücreleri temizleme ve cildi yenileyip, onarma özelliklerine sahiptir. Böylece hem cilt, hem de saç hücresel olarak yenilenmiş, ışıltı kazanmış olur. Cilt daha genç gözükür.