Patatesin Sağlığa Faydaları

Patatesin Sağlığa Faydaları
15 Mart 2017

Patatesin Sağlığa Faydaları

Patates içerdiğ, gıda maddeleriyle saçlık yönünden bir çok yarar sağlamaktadır, bilhassa cilt sağlığı amacıyla çok vakitgelen olarak kullanılır. Cilt bakım ürünleri ve maskelerinde bol oranda patates kullanılır, bunun en büyük nedeni patatesin bol oranda C vitamini içermesidir.Bunun dışında patates, saç ve sindirim sistemi sağlığına mühim derecede katkıda bulunmaktadır.

Patatesin Cilt Sağlığına Faydaları: Patates en çok cilt sağlığına yararlıdır. Bu özelliğinden ötürü çok vakitgelen olarak kullanılır. Patates göz atrafında meydana gelen mor halkaların giderilmesine yardımcı olabilir. Göz atrafındaki kara halkaları gidermek amacıyla gözleriniz kapatın ve üstüne bir selpak koyduktan sonra daha evvelce dilimlediğiniz patatesleri gözlerinizin üstüne koyun ve 20-25 dakika bekleyin. 25 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu ugulama gözlerin çevresinde meydana gelen kara halkaları ortadan kaldıracaktır.

Patates Kırışıklıkları ve Siyah Lekeleri Giderir: Cilt sağlığı yönünden patatesin başka bir yararı cilt üstünde ortaya gelen kırışıklık ve kara lekeleri gideriyor olmasıdır.  Kırışıklıkları giderdiği gibi aynı vakitte cilde natural bir yumUşaklık katabilir. Siyah lekelerden kurtulmak amacıyla ise , blenderde papatesi iyice öğütülmüş patatesi 5 dakika vakitsincecilde uygulayın ve daha sonra ılık su ile cildnizi yıkayın. Bu program yardımıyla kara lekelerden kurtulanilirsiniz. Bunu derli toplu olarak 20 gün vakitsince yapın.

Güneş Yanıklarını Tedavi Eder:  Patates güneş yanıkları amacıyla harika bir tedavi yöntemidir. Bunun amacıyla dilimlediğiniz patatesi yanık olan kısma koyun ve 10 dakika bekleyin. Bu program hem güney yanıklarının enden bulunduğu ağrıyıa zaltır, hem de güneş ışınlarının verilen hasarı giderebilir.

Kuru Ciltler İçin Patates: Eğer kuru cilde sahipseniz patates yardımı ile günde birkaç dakika ayrırarak bu problemden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Rendelenmiş patatese bir oran hakiki yap katarak cildinize makse şeklinde 20 dakika programınız cildinizin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayabilir. Hem de bal karılımı cildinizin temizliğini sağladığı gibi, cilt hücrelerinin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Patates Cildi Temizler: Patatesi rendeleyerek yüzünüze 10 dakika vakitsince masaj yaparak uygulanamanız, cildinizin ölü hücrelerden ve yağlardan temizlenmesine büyük ölçüde katkı sağlayabilir.

Patatesin Cilt Sağlığına Diğer Faydaları: Patates ciltt ortaya gelen döküntü ve kaşıntılara karşı etkilidir. Bunun yanısıra böcek ısırmalarına karşı da patates kullanılabilir. Tahrip olan kısma 4-5 dakikalığına patates programınız hem ağrıyı azaltır hemde acele iyileşmesini sağlar. Bunun yanısıra patates gözlerin çevresinde meydana gelen torbalanma problemlerinin üstesinden gelebilir.Göz çevresinde ortaya gelen şişlikler amacıyla eşi benzeri olmayan bir elternatif tedavidir.

Patates Saç Sağlığını Korur:  Patates, cilt sağlığı yanısıra saç sağlığı yönünden da çok yararlıdır. Saç macunlarında vakitgelen olarak kullanılır. Patatesi iyice rendeledikten sonra bir adet yumurta ve 6-7 damla limon suyu ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı saçlarınızın köküne 20-25 dakika vakitsince uygulayın. Bu karışım saçlarınıza natural bir parlaklık ve şampuan tesiri kazandıracaktır.

Saç Toniği : Patattesin kabuklarını bir oran suda haşlayarak suyunu saçlarınıza ugluyabilirsiniz. Bu program yardımıyla saçlarınıza natural bir renk kazandırabilirsiniz. Bu program yanı vakitte saçlarınızın renk tonunu koyulaştırmaya yardımcı olur.

Patates aç Dökülmesini Engelleyebilir: İki kaşık alovera, bir kaşık bal ve aynı şekilde bir yemek kaşığı patates suyu karıştırarak saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve 2 saat bekletin.  Daha sonra sampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu program yardımıyla saçlarınızın dökülmesini ebgelleyebilirsiniz.

Patates Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Papates düşünülenin aksine kilo vermeye yardımcı olur. Uzun vakit kendinizitok hissetmenizi sağlayabilir.

Enerji Verir: Patates harika bir enerji deposudur. Yoğun oranda vitemin ve mineral içermektedir. C vitamini yönünden çok varlıklı olan patates aynı vakitte B vitamini ve potasyumu bol oranda içerir. Diğer mineralle yönünden da zngin ola patates enerji patlaması sağlayabilir.

Sindirim Sistemi amacıyla Faydalıdır: Patates genellikle sindirilmesi zor olan sert bir gıda kaynağıd değildir. Bunun tam aksine sindirim sistemini yormaz. Aynı vakitte mide sağlığı amacıyla mühim olan asit civarını dengelemeye yardımcı olur.

Kardiyovasküler Hastalıklarda Patates: Patates karbonhidrat, protein, kalsiyum, niasin, itamin C ve B-kompleksleri yönünden varlıklıdir. Bu özelliğinden ötürü kalp hastalıkları ve kan basıncı problemlerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Bunun yanısıra kötü kolesterol seviyesni dengeler.

Patates Bağırsak Sağlığını Korur:  Sindirim sistemi sağlığını korumanın yanısıra patates bağırsak faaliyetlerini arttırırı. Kabızlık ve şişkinlik problemini giderebeilir. Bu özelliği ilaveten zayıf düşmeye yardımcı olabilir.

Strese Karşı Patates: Patates hücre sağlığı amacıyla hayati ehemmiyet taşıyan B6 vitaminini bol oranda içermektedir. Düzenli olarak patataes kullanımı gerilim sorunlatıyla daha etkili mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca demir doğramacılar bol bol kaynak yaparlar.Bu kaynak gözleri almaktadır.Gece yatmadan yuvarlak olarak dilimlenmiş patatesler gözdeki kaynağın verdiği zararları almaka daha rahat bir uyku vermektedir.Yatmadan önce gözlerinize bir tülbet yardımı ile patates bağlayın.