Pastırmalı Kurufasulye

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Pastırmalı Kurufasulye

  PASTIRMALI KURU FASULYE

  Pastırma her ne kadar günümüzde maddi açıdan cebimize zarar verse de , bu tattan vazgeçmek elimizde değil. Çoğu yemeğin içinde kullanılarak yemeğe kendi lezzetini katmaktadır. Bu yemeklerden biri de pastırmalı kuru fasulyedir. Bu lezzete kimsenin hayır diyebileceğini pek düşünmüyorum. Haydi hanımlar eller kalem kağıtlara akşama ziyafet var, yanına bir de pilav yaptık mı tamamdır.

   

  Öncelikle malzemelerimizi hazırlayalım. Pastırmalı kuru fasulyemizin malzemeleri ; 500 gram kuru fasulye,  150 gram isteğe göre çemenli veya  çemensiz pastırma, 1 adet domates, 2 adet sivri biber, 2 adet orta boy soğan, 2 yemek kaşığı margarin(isteğe bağlı tereyağı da olabilir, 2 yemek kaşığı Ayçiçek yağı, 1 tatlı kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı domates salçası, yeteri kadar tuz ve isteğe bağlı  baharatlardır.

   

  Pastırmalı kuru fasulyemizin yapılışı ise şöyledir;  Öncelikli bir gelenek olan, kuru fasulyelerimizi akşamdan ıslatma olayını yapıyoruz.  Kuru fasulyelerimiz bir gece kadar suyun içinde bekliyor. Yemeğimizi yapmaya başlarken kuru fasulyeleri yıkayalım ve su dolu bir tencereyle  ocağımızın üstüne koyup yumuşamalarını bekleyelim. Soğanlarımızı  Ayçiçek yağıyla birlikte bir tencerede kızartalım, üstüne sırasıyla salça, fasulye ve pastırma ve tereyağımızı ekleyelim. Daha sonra üstüne domates ve biberlerimizi ekleyelim ve bir miktar su koyalım. Kısık ateşte 10 dakika pişecektir ve afiyet olsun.

  değişik yemek tarifleri

  Sıradaki tarif    patlıcan oturtma

  Malzemeler
  Yapılışı