Pastırmalı Ispanaklı Tepsi Böreği

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Pastırmalı Ispanaklı Tepsi Böreği

  pastirmali_ispanakli_pratik_borek-b037f99e-91b8-459b-ad2e-5f42b98133f1

   

  PASTIRMALI ISPANAKLI TEPSİ BÖREĞİ

  Pastırmalı Ispanaklı Tepsi Böreği için malzemeler: yarım kilo taze yufka, orta boy tarla domatesi, 2 ad orta boy tarla biberi mümkün ise sivri biber 250gr pastırma 1 su bardağı yoğurt 2 ad orta boy kuru soğan 200 gr sıvı yağ, 3 ad yumurta, yarım kilo ıspanak.

  Pastırmalı Ispanaklı Tepsi Böreği yapımına başlamadan önce bir tencere içerisine yemeklik doğramış kuru soğanları kızgın yağ içerisine atıp pembeleşinceye kadar kavurun. Sonra kavurduğunuz soğanların içerisine ince ince kıydığınız biberleri ekleyin ve önceden suda beklettiğiniz ıspanakları bol su ile yıkayıp küçük küçük doğradıktan sonra ilave edip tencerenin kapağını kapatın. Ispanaklar söndükten sonra bir karıştırıp baharat ve tuzu yeterince ilave edip ateşten alınız.

  Pastırmalı Ispanaklı Tepsi Böreği yapacağınız tepsiyi iyi ce yağladıktan sonra bütün bir biçimde yufka kenarlara taşacak şekilde serilir. Hazırladığınız ıspanak içinden birkaç kaşık yaydıktan sonra birkaç kata yetecek şekilde pastırmalar serilir ve üzerine tekrar yufka serilerek yağ gezdirilip ıspanak içi tekrar ilave edilir pastırma tekrar serilir bu şekilde tamladıktan sonra tepsi dışına taşan yufkalar içe kıvrılarak yoğurt ve yumurta ile yapılan sos üzerine sürülür sosa soda ilave ederseniz üstü çıtır çıtır olur 180 derece önceden ısıtılmış fırında 30 dk. Pişirilir afiyet olsun

  değişik yemek tarifleri

  Sıradaki tarif    patlıcan oturtma

  Malzemeler
  Yapılışı
  • Etiketler: