Narın Sağlığa Faydaları

Narın Sağlığa Faydaları
16 Mart 2017

Narın Sağlığa Faydaları ;

Mucizevi deva kaynağı narın içi de dışı da insan sağlığına olağanüstü yararlıdır. Narın kabuğu cildi yumuşatır ve enfeksiyonlardan korur, narın suyu çoğu hastalığa devadır, nar mideyi temizler, ülsere iyi gelir, öksürüğe çok iyi gelir, akciğeri güçlendirir, kabızlığı giderir, kalp ve mide ağrılarını giderir. Narın devasından maksimum derecede yararlanabilmek amacıyla nar taze iken yenmeli ve suyu taze olmamalıdır.

Narın mühim bilhassarinden bir adetsi de, genel anlamda bedende tespit edilen damar sitemini koruması ve kalp sağlığına yardımcı olmasıdır. Genellikle damar tıkanıklığına namacıyla olan ACE ismindeki enzimi engeller.

Bütün bu bilhassarinden ötürü, sofralarımızdan eksik etmememiz gereken narın başka bir yararı da damar sertliklerini gidermesi, tansiyon düşürücü, kan yapıcı ve tansiyon düşürücü bilhassare sahip olmasıdır.

Genel anlamda sağlığa yararı olan nar, son vakitlerde bilhassa prostat kanseri tedavisinde kullanılmaktadır.

Narın Kalp ve Damarlara Faydaları: Narın ortamında tespit edilen polifenol ve antociyanin isimli maddeleri E vitamininden 20 kat daha çok güçlüdür ve bu maddelerin antioksidan bilhassari damarlarda meydana gelen plak artışını ve daralmayı önler. Hem de nar bir nevi natural antibiyotik vazifiyeti gördüğünden ötürü kalp ve damarlarda tespit edilen zararlı maddeleri temizler, mikropları öldürür. Her gün sıkılmış bir bardak nar suyu kalp ve damarlara iyi gelir.

Gribal Enfeksiyonlara Faydaları:

Narın içerdiği antioksidanlar gribe namacıyla olan mikrop ve virüsleri zarar vermeyen duruma getirir. Bununla beraber bakteriler doğrulusunda kaynaklanan enfeksiyon hastalıklarına karşı bilhassa nar suyunun ciddi anlamda koruyucu tesiri vardır. Genellikle kış aylarında çoğalan gribal iltihaplanmalara karşı eskiden tüketilmesinde yarar vardır. Çünkü narın içerdiği C vitamini bedenin soğuk algınlığına karşı direncini arttırır.

Nar Prostat Kanserini Engeller:

Nar bilhassa prostat kanserine karşı etkilidir. Birçok bilimsel tetkik neticesi narın prostat kanserine yakalanma tehlikesini azalttığını meydana koymuştur. Bununla beraber prostat kanseri tedavisi amacıyla oluşturulan çalışmalarda narın kanser hücrelerinin süratini yavaşlattığı meydana konulmuştur. Bu yüzden bilhassa derli toplu olarak nar suyunun tüketilmesi bilim adamları doğrulusunda tavsiye edilmektedir.

İsduruma Faydaları:

Narın ortamında ve adetleri arasında bir damar durumunda tespit edilen beyaz tabaka mideye iyi gelir ve güçlendirir. Aynı şekilde kabukları da isduruma karşı etkilidir. Nar kabuğu kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır ve biraz bal ile tatlandırılarak içilir. Narın kabuğuyla oluşturulan bu karışım ishali keser.

Mideye Faydaları:

Yukarıda bildirdiğimiz gibi, narın ortamında tespit edilen beyaz tabaka midenin kuvvetlenmesini sağlar. Bunun yanısıra derli toplu olarak ekşi nar pekmezi bal ile karıştırılarak alındığında mide iltihabına iyi gelir. Ancak bu karışım aç karınla alınmalıdır. Yemekten sonra bir adet nar yemek alınan besinlerin hazmını kolaylaştırır. Midede meydana gelen değişikliklerden ötürü meydana gelen kusma ya da kusma hissine karşı ekşi nar iyi gelir.

Enfeksiyon, iltihap ve yaralara yararları:

Genel anlamda insan sağlığına yararı olan narın ilaveten natural antibiyotik tesiri bulunduğunu söylemiştik. Vücudumuzun ortamında tespit edilen organlarda meydana gelebilecek iltihap ve yaralara yararı bulunduğu gibi, cildimizde meydana gelen yara ve iltihapları engelleyici tesiri vardır. Cildimizin rastgele bir yerinde meydana gelen yara ya da iltihaplara nar kabuğunu sürerek giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Nar Genç Kalmanızı Sağlar:

Narın içerdiği maddelerin kozmetik ürünlerinde de kullanıldığını biliyor muydunuz? Genellikle Amerika ve Çin’de yapıla tetkik neticeleri kozmetik ürünlerinin de ilgisini çekiyor. Hatta bundan sonra birtakım kozmetik ürünleri narın içerdiği birtakım elementleri ürünlerinde kullanmaya başlamışlar bile. Narın ortamında buluna antioksidanlar kozmetik ürünlerinde kullanılıyor. Bu yüzden bilhassa yüz maskelerinde narın suyu ve kaynatılmış nar kabuklarını kullanabilir ve genç kalmayı başarabilirsiniz.Buraya kadar narın genel anlamda yararlarından bahsettik. Narın başka çeşitlerinin ve değişik uygulamalarının yararlarından bahsedeceğiz: