Napolyon Pasta Tarifi

 • nisa ünlü
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Napolyon Pasta Tarifi
  2-4
  kişilik
  45
  dakika

  Napolyon – hamur katlarından oluşan oldukça lezzetli pasta tarifidir. Burada esas rolü hamurlar oynamaktadır. Bu sebeple ne kadar lezzetli ve zarif olursa, tadı bir o kadar iyi alınır. Fransız ve İtalyanlar bu pastaya ” Mille – feuille” olarak adlandırırlar, sözlük anlamı da “bin kat” demektir. Rusya’da, Amerika’da ise Napolyon denir.

  Tarihi eski dönemlere dayanmaktadır. Ama klasik tarifi XIX yüzyılın başlarında ünlü Fransız şef aşçı Marie Antuan Careme aittir. Pastanın adının kimin şerefine konulduğu sorusuna çeşitli kaynaklar farklı cevaplar verirler. Bazı kaynaklara göre bu isim ikinci İmparatorluğu döneminde III Napolyon’un şerefine konulmuştur. Diğerleri ise I Napoleon’un sevdiği tarif olduğu için onun şerefine pasta böyle adlandırılmıştır, diyorlar.

  Malzemeler

  Napolyon Pasta Tarifi İçin Malzemeler:

  Krema için:

  Süt – 450 ml.

  Patates nişastası – 3 çorba kaşığı

  Un – 4 çorba kaşığı

  Toz şeker – ¾ su bardağı

  Vanilya – 1 çay kaşığı

  Tereyağı (oda sıcaklığında) – 300 gr.

  Hamur için:

  Tereyağı – 300 gr.

  Un – 450 gr.

  Soğuk su – ¾ su  bardağı

  Limon suyu – 1 çay kaşığı veya sirke – 1 çay kaşığı

  Tuz – bir çimdik

  Yapılışı

  Napolyon Pasta Yapılışı;

  Unun içine bir çimdik tuz döküyoruz ve karıştırıyorsunuz. Soğuk tereyağını küçük küp biçiminde doğruyoruz ve unun içine döküyoruz, parmaklarınızın ucuyla onu unla karıştırıyoruz.

  Sirkeyi veya limon suyu karışıma ekleyip karıştırıyoruz. Parça parça un – yağ karışımının üzerine dökerek, hamuru yoğururuz. Onu 8 – 10 eşit parçaya bölüyoruz.

  Bir tepsiye topluyoruz, üzerini bir bezle kapatıyoruz ve buzdolabında 30 dakika saklıyoruz.

  Şimdi kremayı hazırlayalım: Bir kapta un, nişasta, şeker, vanilya karıştırılır. Karıştıra -karıştıra üzerine süt ilave edilir.

  Sonra onu orta ısıda ocağa koyuyoruz ki, pişsin. Karıştırmayı unutmayın. Kaynamaya başladıktan 3 – 5 dakika sonra ocaktan alın, üzerini örtüp, oda sıcaklığında saklayın.

  Fırını 180 – 190 derece ısıtın. Parçaları buzdolabından çıkarın ve bir bir açın. Çok ince açılmalıdır kalınlığı 1 – 2 mm, Çapı ise 24 – 26 cm. olmalıdır.

  Her birini fırında 5 – 7 dakika olmak üzere açık altın rengi olana kadar kızartın. Tereyağını mikserde güzelce çırpın. Sonra yavaş yavaş pişirdiğiniz kremanın içine dökerek, karıştırın. Krema de hazır.

  Kızartılan hamurlardan birini ufalamak için saklayın. Diğerlerini bir bir koyup, üzerini iyice krema ile kaplayın. En sonda üzerini ufaladığımız kızarmış hamur ile bezeyin.

  Pastayı folyo veya parşömen kağıtla güzelce örtün ve bir süre – en iyisi süre ise, geceden sabaha dek buzdolabında saklıyorsunuz ki, tadı muhteşem olacak. Afiyet olsun.