Muzun Faydaları Nelerdir?

Muzun Faydaları Nelerdir?
8 Mart 2017

Muzun Faydaları Nelerdir?

En çok sevilen ve tüketilen meyvelerin başında gelen muz beden ve ruh sağlığı için çok faydalı bir besindir. İçerisinde yer alan muzun besin değerleri olarak pektin ve potasyum gibi lif çeşitlerinden bol miktarda içermektedir. Ayrıca magnezyum, C vitamini ve B6 vitamini almanın en iyi yollarından biri de muz tüketmekten geçmektedir. Antioksidan bakımından da zengin olan muz, vücudumuzda çeşitli hastalıklara sebep olan etkenlerin vücuttan atılmasında oldukça etkili bir rol oynamaktadır.

Astım

 

Kişilerin ilerleyen yaşlarda solum rahatsızlığı çekmemeleri için çocuk yaşta alınacak önlemler üzerinden yapılan araştırmalara göre, çocuklarınıza günde 1 adet muz yedirmeniz, astım riskini azalttığı görülmüştür.

Depresyon ve Ruh Sağlığı

 

Yoğun tempoya sahip hayatlarımız var ve elbette pek çoğumuz yılda birkaç kez depresyon bunalım yaşıyor veya bazılarımız şiddetli depresyon ile karşılaşabiliyorlar. Bunlarla baş etmede en etkili meyvelerden birinin muzdur. Beyin daha iyi ve sağlıklı çalışmaya sevk eder.

 

Diyabet

 

Diyabet hastası olanların kullanması gereken besinlerin başında muz gelmektedir. Yüksek miktarda lif içeren gıdalar tüketen kişilerin kandaki glikoz seviyelerinde meydana gelen düşüştür

 

Fiziksel Performans

 

Kaslarda meydana gelen krampların en önemli sebebi vücuttaki potasyum seviyesinin belirli bir miktarın altına inmesidir. Muz tüketerek içerisinde yer alan potasyumdan eser miktarlarda faydalanıp kramp riskinizi azaltma imkanı bulabilirsiniz.

 

Görme Yetisi

 

Göz sağlığında havuç ile beraber muzun da büyük bir etkisi vardır. A vitamini, temelde gözünüzü korur, gece görme kabiliyetini arttırır ve normal görüş sisteminizi geliştirir. A vitamini aynı zamanda gözünüzü çevresel zararlı etkilerden de korur. Muzun sağlığa faydaları arasında görme gücünün artmasıda artık bilinen konulardandır

 

Kemik

Muz kalsiyum bakımından çok zengin olmasa da kemiklerinizi güçlü tutmaya yetecek miktarda kalsiyum içermektedir. Kemik gücü için özellikle süt ve muzun birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

Sindirim ve Kilo Kaybı

Muz lif bakımından oldukça zengin olduğundan zaten pek çok diyet programında kullanılmaktadır. Günlük lif tüketiminizi düzenleyerek vücudunuzun dengeli bir hale gelmesini kontrol edebilirsiniz. Bir adet muz günlük lif ihtiyacınızın yüzde 10 gibi bir kısmını sağlamakta olduğu bilinmektedir. Genel olarak harika bir kilo verdirici olan muz, tokluk hissi vererek iştahsızlık sağlar. Özellikle ara öğünlerinizi muz ile geçirebilir vücudunuzu ve midenizi sağlıklı bir şekilde doyurabilirsiniz.