Mürdüm Eriği Reçeli Tarifi

Mürdüm Eriği Reçeli Tarifi
6 Mart 2017

Mürdüm Eriği Reçeli Nasıl Yapılır?

 

Gerekli Olan Malzemeler

Bir kilo kırmızı mürdüm eriği (mavi olanın tercih edilmemesi gerekmektedir), 2 yemek kaşığı kadar su, 1 kg toz şeker, yarım limonun suyu ve yarım çay kaşığı kadar limon tozu.

 

Mürdüm Eriği Reçelimizin Yapılışı

Mürdüm eriği reçelimizin yapımına başlamadan önce eriklerimizin bol su ile yıkanıp kurulanması gerekmektedir. Sonrasında ise eriklerimizi ortadan ikiye ayırarak çekirdeklerini çıkartalım ve tencereye koyarak üzerine 2 yemek kaşığı kadar suyu ve 1 kilo toz şekerimizi ilave edelim. Daha sonra ise kısık ateşe koyarak eriklerimiz sulanıncaya kadar pişmeye bırakalım.

 

Şekerimiz eriyip eriklerimiz sulanmaya başladıktan hemen sonra ise ateşi orta dereceye getirip sürekli olarak karıştırmaya başlayarak kıvamı gelene kadar pişirelim. Ve daha sonra ise ocağımızdan almaya yakın içerisine yarım limonun suyu ve yarım çay kaşığı kadar limon tozu ilave edelim. Bu sırada eriklerimizin kabukları ayrılmaya başladığı için tencereden alarak atalım ve hazır hale gelen reçelimizi kavanozlara koyalım.

 

Ağızları sıkıca kapatılan kavanozlarda vakumlama işlemi yaparak kapakları ters gelecek şekilde aşağıda tutarak soğuyana kadar bekletelim. Soğuyan mürdüm eriği reçelimizin güneş görmeyen ve serin bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

 

Burada çok dikkat edilecek önemli bir husus ise reçeli hemen tüketeceksek vakumlama işlemine gerek olmadan direk olarak reçelimiz soğuduktan sonra kavanozlara boşaltıp kapağını sıkıca kapatmamız gerektiğidir. Daha sonrasında ise buzdolabına koyarak istediğimiz zaman afiyetle yiyebiliriz.