Mozaik Kek Tarifi

 • nisa ünlü
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Mozaik Kek Tarifi

  MOZAİK KEK TARİFİ ;

  Mutfağımızda farklılık arayışlarımız ne kadar artsa da hemen hemen keklerin mutfağımızdaki önemi değişmiyor. Bu keklerden en çok görüntüsü ve lezzetiyle mozaik kekleri severdik.

  Malzemeler

  Mozaik kek tarifi için malzemeler ;

  1 adet yumurta

  1 su bardağı sıvı yağ

  1 su bardağı şeker tozu

  1 su bardağı süt

  2,5 su bardağı un

  2,5 kaşık kakao

  1 paket kabartma tozu

  1 paket vanilya tozu

  1 çimdik tuz

  Yapılışı

  Mozaik kek Yapılışı ;

  İlk önce yumurta ve şekeri tek faz olana kadar bir çırpma teliyle çırpıyoruz.

  Bu adımın iyi yapılması kekin lezzetinin iyi oturması için önemli. Daha sonra sütü ekleyip yine tek faz olana kadar çırpıyoruz.

  Sonra yağıda ekleyip yine tek faz olana dek çırpıyoruz. Bu adımları tek tek ve sabırla yapmamız kekimizin iyi kabarması için önemli.

  Daha sonra unu, kabartma tozunu, bir çimdik tuzu (Eklediğimiz lezzetlerin daha belirgin olması için) ve vanilya tozunu ekleyerek iyice tek farz dana kadar çırpıyoruz. Bu adımda kek hamurumuzu ikiye bir oranında bölüyoruz.

  Daha sonra bir olan hamura kakaoyu ekleyip iyice tek faz olana kadar çırpıyoruz. Bu noktada eğer hamurun rengi kullandığınız kakao miktarına nazaran açık olduysa yavaş yavaş bir miktar daha kakaoyu ekleyebilirsiniz.

  Açık renkli kek hamurumuzu kek kalıbımıza alıyoruz ve güzel bir şekilde yayıyoruz. Daha sonra kakao eklediğimiz hamuru yerleştirdiğimiz açık renkli hamurun üzerine gezdiriyoruz ve kürdan gibi bir aparat ile elimizi kaldırmadan rastgele şekiller çiziyoruz.

  En son önceden ısıtılmış 180 derece fırına verip 30 dakika pişirmeye bırakıyoruz ama yine de pişip pişmediğini bir kürdan yardımıyla kontrol etmekte fayda var.

  Püf Nokta: Malzemeleri karıştırıyorken tek bir yönde karıştırırsanız kekiniz daha iyi kabarır. Afiyet olsun.