Mehlevi Pilavı

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Mehlevi Pilavı

  1894

   

  Yöresel Yemekler  Mehlevi  Pilavı

  İç Anadolu bölgemizin güzide ve tarihi şehirlerinden biridir Konya. Yöresel yemekleri ve mutfağıyla Adından söz ettirmektedir. Etli ekmek, tirit, fırın kebabı, yoğurt çorbası gibi Türk mutfağında yer etmiş yemeklerinin yanında birde mehlevi pilavı ile de isminden söz ettirmiştir.

  Yemek yapmaktan zevk alıyorsanız mutlaka zaman ayırmanız gereken şahane bir yemektir mehlevi pilavı. Yapılışı zor gibi gözükse de ufak tefek noktalara dikkat ederek bu yemeğin üstesinden gelinebilir. Kuzu etini 60 dakika kadar pişirdikten sonra. Yumuşaması için suda beklettiğimiz nohutlar ile birlikte yemeğimize lezzet katması için kestanelerimizi kısa bir süre haşlayalım daha önceden doğradığımız havuçları ve haşlanmış kestaneleri nohutlar ile harmanlayarak pişirdikten sonra. Pilavımızı tereyağlı ve fıstıklı olarak hazırlayalım. Daha sonra yapmış olduğumuz nohutlu kestaneli karışımın üzerine pilavımızı ekleyerek demlenmeye bırakalım ve afiyetle yiyelim.

  Pilavlar arasında en lezzetli ve en çok tercih gören mehlevi pilavı, yemek yapmaktan zevk alan herkesin kolaylıkla yapabileceği ve lezzetini unutamayacağı eski kültürlere dayanan şahane bir yemektir.

  değişik yemek tarifleri

  Sıradaki tarif    patlıcan oturtma

  Malzemeler
  Yapılışı