Marmarine

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Marmarine

  mar

  MARMARİNE

   

  Bir Osmanlı yemeği olan Marmarine’nin tarifi zahmetli gözükse’de kolaydır.Hemen paylaşalım..

   

  Malzemeler

  1 kg körpe kuzu ıspanağı, 200 gr soğan, 150 gr tereyağı, 300 gr kıyma, tuz, taze çekilmiş karabiber. Bir de terbiyesi için gereken malzemeleri sıralayalım: 3 adet yumurta, 1 adet limon suyu, tuz, 1 çay kaşığı yenibahar.

  Yapılışı

  Marmarina yemeğimiz için öncelikle ıspanakların köklerini kesiyoruz. Kökleri bir yıkama kabına koyup, toprağı gidinceye kadar bol bol su ile birkaç kez yıkıyoruz. Suyunun süzülmesi için bir süzgece koyuyoruz. Küçük bir tavaya tereyağını koyup iyice eritiyoruz. Yağ kızınca ince kıyılmış 2 adet soğanı içine koyarak pempeleşinceye kadar kavuruyoruz. Ardından kıymayı da katıp kıyma pişene kadar kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini katıp ateşten alabilirsiniz.

  Kenara ayırmış olduğumuz ıspanak köklerini bir tencereye koyuyoruz. Üzerine tavada duran kıymalı harcı boşaltıp bir parmak aşacak kadar da kaynar su ekliyoruz.

  Tuzunu ayarlayıp, tencereyi kısık ateşe koyuyoruz ve ıspanak köklerini yaklaşık 20 dakika kadar pişmeye bırakıyoruz. Onun pişmesini beklerken bir kapta yumurtaları tuz ve limon suyu ile birlikte güzelce çırpıp terbiyesini hazırlayabilirsiniz.

  Hazırladığımız terbiyeyi yemeğin suyundan katıp biraz ılıklaştırıp yemeğin içine boşaltabiliriz. Yemeği karıştırıp, tencerenin kapağını kapatarak 10 dakika daha pişiriyoruz.

  Son olarak pişen ıspanak köklerini bir tabağa alıp üzerine yenibahar serperek servis yapabiliriz. İşte Marmarina yemeğimiz hazır. Afiyet olsun.

  • Etiketler: