Mantarlı Pilav

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Mantarlı Pilav

  MANTARLI PİLAV

  Mantarlı pilav malzemelerini incelediğimizde yarım kilo mantar, iki su bardağı pirinç, 3 su bardağı su, yarım çay bardağı arpa şehriye, iki yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı ayçiçeği yağı, iki adet havuç, biraz karabiber, yarım yemek kaşığı tuz, iki adet kesme şeker son olarak iki adet tavuk bulyon.

  Aslında mantarlı pilav yapımı kolay gibi görünse de oranları ve püf noktaları önemlidir. Pirinçleri kavuracağımız için suda fazla bekletmiyoruz. Soğuk suda güzel bir şekilde yıkadıktan sonra süzüyoruz. Pirinç süzgeçte süzülürken bir yandan da mantarlarımızı yıkayıp ikiye üçe keserek doğruyoruz. Sonra da havuçları yıkayıp küçük küçük doğruyoruz. Belirtilen miktarda suyu ısıtıyoruz ve bir kâseye koyuyoruz. Suyun içine tuz, karabiber, bulyon ve şekeri ilave ediyoruz.

  Tencereye yağı koyup önce arpa şehriyeyi kavuruyoruz kavrulunca içine havuçları, mantar ve pirinçleri de ekleyip on dakika kadar kısık ateşte kavuruyoruz. Önceden hazırladığımız sulu sosu mantarlı pilavımıza ilave ediyoruz. Kısık ateşte beş dakika bekletip kapatıyoruz. Afiyet olsun…

  değişik yemek tarifleri

  Sıradaki tarif    patlıcan oturtma

  Malzemeler
  Yapılışı
  • Etiketler: