Mantarlı Kaygana

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Mantarlı Kaygana

   

  Mantarlı-omlet

   

  MANTAR YUMURTA AŞKI
  Mantarın eşiz lezzetine hayır diyemeyenler için pratik bir yemek Mantarlı Kayganadır. Bu mükemmel lezzet için gerekli malzemeler her evde bulunacak türden malzemelerdir.

  Yarım kilo kültür mantarı, 3 yumurta, 3 yemek kaşığı un, birkaç dal maydanoz, birkaç dal dereotu, tuz, karabiber, sıvıyağ ve yarım limon yeterli olacaktır.
  Kültür mantarlarını temizleyip, yıkadıktan sonra limon damlatılmış suda orta ateşte 10 dk haşlayın. Limon mantarlara beyazlık ve sertli verecektir. Limonları süzerek geniş bir kabın içine alın. Mantarlı Kaygana için diğer adım ayrı bir kapta yumurtaların, unun, tuzun karıştırılıp çırpılmasıdır. Yumurtalı bu karışımla mantarları birleştirin. İnce kıyılmış maydanozu ve dereotunu ekleyin ve hepsini kıvamlı bir hal alacak şekilde karıştırın. Kaşıkla istediğiniz ölçülerde alarak tek tek sıvı yağda kızartın. Kızarmış mantarlar fazla yağ çeksin istemiyorsanız havlu kâğıt üzerine servis yapın.
  Mantarlı kaygana yemeğinizi isterseniz bütün olarak derin bir tavada da az yağda omlet şeklinde pişirebilirsiniz. Haşlanmış oldukları için kızarma süresi az olacaktır. Kaygana Anadolu mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir. Arzuya göre çeşitlenebilinir ve her türlü ikramda kullanılabilir.

  Malzemeler
  Yapılışı
  • Etiketler: