Kuymak Tarifi

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kuymak Tarifi

  kuymak

   

  EŞSİZ LEZZET KUYMAK
  Yiyenlerin damağında eşsiz bir lezzet bırakan kuymak Trabzon, Ordu, Rize, Artvin, Sivas ve Tokat illerinde çok popüler olan bir yemektir
  Kuymak mısır unu, tereyağı ve genellikle minci adı verilen tuzlu çökelek kullanılarak yapılan mısır lapasının adıdır. Bazı yörelerde telli peynir veya su peyniri kullanılarak yapılır.

  Tereyağı yerine kaymak kullanılarak hazırlanırsa Trabzon’ da yayla kuymağı, Rize’de hoşmerim olarak adlandırılır. İsmi yöreden yöreye farklılık göstersede içeriği aynıdır. Bu enfes yemek hazırlanırken kullanılan mısır unu balıklar kızartılırken kullanılan undan daha kalınca öğütülmüş olandır.

  Şimdi gelelim bu eşsiz karadeniz yemeğinin malzemelerine ve yapılışına. 4 yemek kaşığı mısır unu, 2 su bardağı su, 2 yemek kaşığı Trabzon tereyağı, 1 kase kadar telli peynir, imansız peynir ve kaşar peyniri karışımı,tuz (kullandığınız peynirlerin tuzluluk oranına göre değişebilir).

  Yapılışı : Bakır veya teflon tavamıza 2 yemek kaşığı tereyağını koyup eritelim. 4 yemek kaşığı mısır ununu ve tuzu ekleyip unumuzu kavuralım. Hafif rengi dönüp kokusunu verince 2 su bardağı soğuk suyu yavaşça ekleyelim. Topaklanma olmaması için yavaş yavaş karıştıralım. Altı kısık bir şekilde suyunu çekip yağını üzerine verinceye kadar yaklaşık 5 dakika pişirelim. Bu aşamada peynirli karışımımızı ekliyoruz. Peynirin eriyip yağın üste çıkmasıyla altını kapatıyoruz ve sıcak servis ediyoruz.
  Karadeniz yaylalarının baştacı olan kuymak hem pratik hem doyurucu ve lezzetli bir yemektir. Demli bir bardak çay lezzetine lezzet katar. Şimdiden afiyet olsun.

  Malzemeler
  Yapılışı
  • Etiketler: