Kıymalı Kol Böreği

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kıymalı Kol Böreği

  KIYMALI KOL BÖREĞİ

  Hepimizi baştan çıkaran bir lezzet var ki o asla değişmeyecektir, elbette ki kıyma ve hamurun o muazzam bütünlüğünü temsil eden kıymalı kol böreği. İştahınızın biranda kabardığını hisseder, ismi bile buna yetiyor. E o zaman kalem kağıt ellere sarılın tarife geçelim, sonrada  mutfağa yapım aşamasına.

  Malzemeler

  Öncelikle malzemeler; hamuru için 4 kase kadar un, su ve tuzdur. Kıymalı kol böreğimizin iç malzemelerine gelecek olursak ;

  2 orta boy soğan, 2 orta boy patates, yarım kilo yağsız dana kıyma , istediğiniz baharat türleri ( benim olmazsa olmazlarım pul biber, karabiber, kimyon ) ve tuzdur. Hamurunu yağlamak  içinse 2 yemek kaşığı tereyağı ve 3 yemek kaşığı sıvı yağına ihtiyacımız vardır.

  Yapılışı

  Yapılış aşamasında ise hamurunu kulak memesi  kıvamında yoğurup yarım saat kadar bekletiyoruz. Hamurumuz dinlenirken bir tavada iç malzemelerimizin hepsini koyarak onları  kavuruyoruz.

  Dinlendirdiğimiz hamuru ikiye bölüp yufka büyüklüğünde açın ve içine tereyağı ile sıvı yağın karışımından biraz koyun. Daha sonra pişirdiğiniz kıymalı kol böreği iç malzemelerini  eşitçe koyun.

  Ve hamurunuzu rulo şeklinde sararak tepsinize yerleştirin. En son işlem olarak üzerine sıvıyağ koyup 200 derecede pişirin ve afiyet olsun