Kivi’nin Faydaları Nelerdir

Kivi’nin Faydaları Nelerdir
15 Mart 2017

Kivinin Sağlığa Faydaları

İçerdiği gıda maddeleri yardımıyla sağlığımıza çok çok katkısı vardır. Başta kanser olmak üzere çoğu hastalığa yakalanma tehlikesini azaltır. Antioksidan özelliğinden ötürü kalp damar sağlığı amacıyla mühimdir ve bu özelliği tüm organlara yardımcı olur.

Kivi Sindirim Sistemini Kuvvetlendirir:

Kivinin yüksek miktarda lif içermesi sindirim sitemi amacıyla çok yararlıdır. Hem de sindirim sistemi amacıyla çok yararlı olan protein yönünden da zengindir. Lifler bilhassa mide sağlığı amacıyla mühimdir. Lifler yardımıyla midede tespit edilen asit seviyesi dengelenir ve midede ortaya gelebilecek asit dengesizliğine karşı içeriden mide duvarlarını korur.

Kivi Kan Basıncını Dengeler:

Kivinin içerdiği gıda ve elementler kan basıncı civarını de sıhhatli bir civarda tutmaya yarar. Hem de kan basıncının sıhhatli bir civarda bulunması damar ve kalp sağlığı amacıyla de mühimdir. Bu şekilde kalp çok zorlanmaz ve mümkün kalp krizi, inme ve felç geçirme oranlarını azaltır.

DNA Hasarlarından Korur:

Kivinin antioksidan özelliğinin yanısıra içerdiği gıdalar yardımıyla DNA hücrelerinin korunması ve hasar görmüş DNA hücrelerinin onarılmasını gerçekleştiren eşi benzeri olmayan gıda kaynaklarından bir tanesidir.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Doğal antibiyotik, yani antioksidan özelliği yanısıra C vitamini deposu olması bağışıklık sitemini kuvvetlendirici en mühim etkendir. Bağışıklık sistemi güçlendirerek her hastalığa karşı bünyeyi korur. Bünyenin savunma sistemini daha kuvvetli ve titiz duruma gelmesini sağlar.

Kivi Kalp Sihhati İçin Faydalıdır:

Günde ortalama 3-4 kivi yemek kanın pıhtılaşma seviyesinı %18 seviyesinda azaltmaktadır. Birçok şahıs kan pıhtılaşmasını azaltmak amacıyla aspirin ve aynısı ilaçlar kullanmaktadırlar ancak bu tür ilaçların bağırsak kanaması gibi çoğu yan etkisi olabilmektedir. Kivi ise hiçbir yan tesire namacıyla olmadan aynı vazifiyeti natural yollardan görmektedir. Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar amacıyla derli toplu olarak tüketilmesi önerilir.

Diyabet Hastaları İçin Kivi:

Kivi diyabet hastaları amacıyla tehlikeli gıdalar katagorisinde değildir. Birçok eksper şeker hastaları amacıyla bir risk taşımadığını belirtmektedir. Genelde tatlı bir gıda bulunduğu amacıyla şekeri yükselttiğine dair hatalı bir düşünce vardır.
Makula Dejenerasyonu ve Diğer Göz Sorunlarına Karşı Koruyucu Özelliği Vardır: Makulo dejenarasyonu, yaşlılarda ortaya gelen bir görme kayıbı hastalığıdır. Bir tetkik neticesine göre kivi tüketen insanlar %36 seviyesinda kivi tüketmeyen insanlardan daha az bu hastalığa yakalanmaktadır. Hem de genel anlamda göz sağlığı amacıyla mühimdir, hücrelerin korunmasına ve serbest radikallere karşı gözleri korur.
Kivi Serbest Radikallerin Düşmanıdır: Serbest radikaller, kanserden kalp damar hastalığına, bağırsak enfeksiyonundan cilt hastalıklarına kadar çoğu hastalığın ana sebeplerindendir. Vücutta ortaya gelen çoğu hastalık ve bozukluğun baş aktörü serbest radikaller olmasından ötürü, bunlara karşı mücadele eden her gıda kaynağı, genel anlamda bedenin nerdeyse tüm organlarına sıhhat yönünden çok mühim katkı sağlamaktadırlar. Kivi, antioksidan özelliği ile bünyeyi serbest radikallerden temizlediği gibi, C vitamini yardımıyla da tesirsiz duruma getirir.

Zayıflamaya Yardımcı Olur:

Kivi genel anlamda sindirim sistemi amacıyla çok yararlı bir gıda kaynağıdır. Bağırsakların parazitleri ve serbest radikalleri temizleyen kivi, çalışmayan bağırsakları hareketlendirir. Böylece dolaylı olarak zayıf düşmeye da katkı sağlar.

Astım ve Bronşit Hastalığına İyi Gelir:

Kivinin en muazzam özelliğinden bir tanesi solunum yolları hastalıklarına iyi gelmesidir. Dolaylı olarak akciğerin sıhhatli bir şekilde işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olur. Kronik astım bozukluğu yaşam sürdüren hastaların astım ataklarını hafifletebilir ya da geciktirebilir. Bunun yanısıra antioksidan özelliğinden ötürü sigara ya da başka maddeleri kullanan bireylerin akciğerlerine verdikleri zararı kısmen giderebilir.

Doğum Öncesi Beslenme İçin İyi Gelir: Kadınlar doğum evveli beslenmeye ilgi etmeleri gerekir. Bu yüzden hekimleri birtakım yiyecekler konusu ile ilgili şartlara ve bireyin bünyesine göre birtakım kısıtlamalar getirebilir. Ancak kivi, doğum evveli beslenmede hem anne hem de bebeği amacıyla mühim bir gıda kaynağıdır. Doğumu kolaylaştırıcı özelliği vardır. Hamilelik ve doğum ardından ortaya gelebilecek kabızlık problemlerine çözüm olabilir.

Kivi Cilt Sihhati İçin Faydalıdır:

Bol miktarda C vitamini sahibi olan kivi bu özelliği ile cilt sağlığını da korumaktadır. Cildin genç ve sıhhatli olmasını sağlar, bunun yanısıra antioksidan özelliğinden ötürü cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Mantar ve enfeksiyon hastalıklarını giderir.
Kivi kusursuz bir laksatif, diyet lifi ve antioksidan deposudur. Düzenli tüketildiğinde toksinler ve atıkların ortadan kaldırılması amacıyla bedene yardımcı olur. Böylece sıhhatli ve parlayan cilt sahibi olmuş oluruz. Kivi, E vitaminini yüksek miktarda içerdiği amacıyla cildi nemlendirir. Bu amaçla cildin elastik ve genç kalmasını sağlar, hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.