Kerevizin Faydaları

Kerevizin Faydaları
31 Mart 2017

İşte size hem bilimsel hemde doğadan çözüm olarak kerevizin faydaları.


Bilimsel ad olarak Apium graveolens olan Kereviz, bitki ailesindede Apiaceae adı verilen bir sebzedir. Kerevizin faydaları ise, vitaminler ve vitamin K , vitamin C, potasyum , folat ve vitamin B6 gibi minerallere ilaveten antioksidanların ve faydalı  enzimlerin mükemmel bir kaynağı olması ile başlar .

Halk tıbbında yüzyıllardır antihipertansif bir ajan olarak idare edilen kereviz, birçok kardiyovasküler yaranın olduğunu ispatlamaya devam ediyor. Son dönem farmakolojik araştırmalarda, kereviz hem antioksidan hem de anti-inflamatuar etkinliklerle kan basıncını ve kolesterol düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olurken kalp hastalığını önler.

Kereviz aynı zamanda diyet lifi sağlar – özellikle de bir defada birden fazla bardak yerseniz, sindirimi ve kilo kaybını artırır. Ayrıca, kerevizin yüksek yüzdesi su ve elektrolitler dehidrasyonu önleyebilir ve özel bileşikler kerevizin bir diüretik olarak hareket etmesine ve şişkinliği azaltmasına yardımcı olur. Antioksidan flavonoidler ve polifenol phytonutrientlerden tedarikçisi olarak, kerevizin diğer önemli faydaları karaciğer , cilt, göz ve bilişsel sağlığınızdır.

Kerevizin Faydaları, Artı Beslenme Gerçekleri

Çoğu kişi kereviz kökü yemeyi tercih eder, ancak kerevizin yaprağı ve tohumları da yenilebilir ve faydalıdır. Örneğin, kereviz yaprakları, patates kızartması ve çorba için harika bir katkı sağlar.

Tüm tohum formunda, ekstre formunda veya çikolatada bulunan kereviz tohumları, iltihaplanmayı azaltmak ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için kendi başına etkileyici sağlık faydalarına sahiptir.

Dünyanın bazı yerlerinde, kereviz esas olarak çok az miktarda meyve olan yararlı tohumları için yetiştirilir.Kereviz tohumları sıklıkla ezilmiş bir baharat olarak kullanılır ve aroma ajanı olarak kullanılan ve birçok tıbbi kullanımı için apiol adı verilen özel bir yağlı bileşik içerir.

Kereviz Besin Değerleri nelerdir.

Bir bardak kıyılmış kerevizde ;

 

 • 16 kalori
 • Yağ
 • 1 gram protein
 • 5 gram fiber
 • 5 miligram K vitamini (% 37)
 • 36 miligram folat (% 9)
 • 22 miligram A vitamini (% 9)
 • 263 miligram potasyum (% 8)
 • 1 miligram C vitamini (% 5)
 • 40 miligram kalsiyum (% 4)
 • 08 miligram B6 vitamini (% 4)

 

Kerevizin En Yüksek Derecede Sağlığa olan Faydaları

 

1. Düşük ve Yüksek Kolesterol’e yardımcı olur

 

Kerevizin faydaları ,  kolestrolü düşürücü gücüdür; bu güç, kalp sağlığının iyileştirilmesi veya korunması için faydalı olmaktadır. Kereviz, daha önce lipid düşürücü etkiye sahip olduğu bildirilen 3-n-butylfthalide (BuPh) adı verilen eşsiz bir bileşimi içeriyor  ancak araştırmacılar, kerevizin araştırmada hala ortaya çıkan diğer faydalı bileşikler olduğuna inanıyorlar.

Singapur Üniversitesi’ndeki Farmakoloji Bölümü tarafından yürütülen ve sıçanlara sekiz haftalık yüksek yağlı bir diyet uygulandığında, kereviz ekstresi verilen sıçanlar, kontrol grubuna kıyasla kanlarında belirgin olarak daha düşük lipid seviyeleri gösterdi.

Kereviz ekstresi ile desteklenen grupta serum total kolestrol (TC), düşük yoğunluklu lipoprotein kolestrol (LDL-C) ve trigliserit (TG) konsantrasyonlarında faydalı bir azalma sağladı.

2. İnflamasyonu düşürür

Kereviz, anti-inflamatuarlar, özellikle de flavonoid ve polifenol antioksidanlar gibi davranan antioksidanlar ve polisakkaritler içerir. Bunlar, özellikle birisi yaşlandıkça iltihaplanmaya yol açabilen serbest radikal hasarla (veya oksidatif stresle) mücadele ederek genel sağlığı destekler. İnflamasyon genellikle kanser, kalp hastalığı, artrit ve daha birçok gibi kronik hastalıkların bir nedenidir.

Araştırmacılar kerevizin faydalarından sorumlu olan bir düzineden fazla antioksidan türü tespit ettiler – bunlar, kafeik asit ve ferulik asit gibi fenolik asitler ile kuetetin gibi flavaolleri kapsıyor. Bu, kerevizi, iltihap yoluyla daha da kötüleşen çeşitli durumların tedavisinde faydalı olur: eklem ağrısı (artrit gibi), gut, böbrek ve karaciğer enfeksiyonları, deri rahatsızlıkları, irritabl bağırsak sendromu ve üriner sistem enfeksiyonları, vb. hastalıklarda çok etkilidir.

 1. Yüksek Tansiyonun Önlenmesine veya Tedavisine Yardımcı Olur.

Kereviz tohumu özütleri, endüstriyel ülkelerde ölümlerin en büyük nedeni olan koroner kalp hastalığının önemli risk faktörlerinden biri olan yüksek tansiyon düşürmeye yardımcı olan anti-hipertansif özelliklere sahiptir .

Kereviz tohumlarının faydaları potansiyel olarak kronik yüksek kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.Kerevizin kan basıncını düşüren faydaları, dolaşımını arttıran, inflamasyonu düşüren ve kan basıncını kontrol eden hekzanik, metanolik ve sulu etanolik ekstraktlar içeren tohumlarından gelir.
Uzmanlar sıçanlara yedi haftalık bir periyotta kereviz tohumu özütü verildiğinde , aynı diyetle beslenen, ancak kereviz ekstraktını almayan sıçanlara kıyasla, kan basıncı düzeylerinde belirgin düzelmeler yaşadıklarını belirtti .
Kerevizin düz kas gevşetici olarak hareket etmesi ve hücrelere kalsiyum ve potasyum akışını arttırmasıyla yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olduğuna inanılıyor. Kereviz özütü, kan damarlarının genişlemesine ve kontrakte olmasına, kan akışının iyileşmesine ve genel kalp sağlığına yardımcı olmasına yardımcı olur.

 1. Ülseri önlemeye yardımcı olur.

İşte bilinen kerevizin faydalarından biride ülser hastalıklarıdır. Ağrılı ülser oluşumunu önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Journal of Pharmaceutical Biology yayınlanan bir çalışmada  kereviz sindirim sistemi astarı korunmasında yararlıdır etanol ekstratı özel bir türü sahip olduğu tespit edildi Kereviz , minik deliklerin ve deliklerin oluşmasını önlemek için mide kaplamasında ihtiyaç duyulan tükenmiş mide mukus seviyelerini önemli ölçüde doldurma yeteneğine sahiptir.

Araştırmacılar kerevizin mide asidi seviyesini kontrol eden, aynı zamanda koruyucu mukus seviyesini arttırırken, flavonoidler, tanenler, uçucu yağlar ve alkaloidler gibi kimyasal bileşenler nedeniyle mide, kolon ve bağırsaklara beslediğine inanıyorlar.

5. Karaciğer Sağlığını Korur

Araştırmacılar yüksek kolesterollü diyetlerin kereviz, hindiba ve arpa tozu ile takviye ettiklerinde, karaciğer enzim fonksiyonlarında ve kan lipid düzeylerinde iyileşme gözlemişlerdir. Sıçanlara verilen kereviz, hindiba ve arpa sayısı arttıkça karaciğer sağlığı da o kadar çok gelişti. Bu, kerevizde yüksek bir diyetin yanı sıra hindiba ve arpanın karaciğer hastalığından mustarip insanlar için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Diğer Kerevizin faydaları ;

 

 1. Mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. Vücudun vitamin ihtiyacının bir bölümünü kereviz ile karşılıyabilirsiniz
 2. İçeriğinde potasyum, sodyum, kalsiyum ve manganez gibi çeşitli mineraller vardır
 3. Astıma çok faydalıdır
 4. Kalp ve damar hastalıklarına çok iyi gelir.
 5. Kalp krizi geçirme ve felce yakalanma riskini oldukça azaltır.
 6. Kan basıncını kontrol şaşırtıcı şekilde etkili kontrol eder
 7. Doğal bir antioksidandır.
 8. Fazla sıvının vücuttan dışarı atılmasını sağlar. İyi bir idrar söktürücüdür.
 9. İdrar yolu enfeksiyonlarında tedavi sürecinde yardımcı olur.
 10. Vücuttaki sıvı dengesini düzenlemeye yardım eder.
 11. Tükürük salgısını ve mide öz suyunu arttırır. hazmı kolaylaştırır. Sindirim sisteminin rahatlatmasına yardımcı olur.
 12. İştah açıcı özelliğide vardır.

13.    Bağırsaklarda kramp oluşmasını önler. Bağırsak gazlarının dışarı atılmasını sağlar.