Kaymaklı Kayısı Tatlısı Tarifi

 • nisa ünlü
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kaymaklı Kayısı Tatlısı Tarifi

  Kayısı Tatlısı Tarifi

  Güzel ve lezzetli bir tarif mi arıyorum diyorsunuz? Hele bir de kayısı seviyorsanız bu tatlı tam sizlere göre. Misafirlerinize bu muhteşem tatlıyı sunmak için sabırsızlanacaksınız.

  Malzemeler

  Kayısı tatlısı tarifi için gerekli malzemeler;

  20 tane kuru kayısı ,

  1 su bardağı toz şeker,

  Ilık su ,

  4 damla kadar limon suyu ,

  Kaymak

  Üzerini süslemek için toz haline getirilmiş çam fıstığı.

  Yapılışı

  Kayısı tatlısı yapılısi ;

  Kuru kayısıları öncelikle güzelce yıkayın ve bunları bir kabın içine koyun. Kayısıların üzerini biraz geçecek şekilde su ilave edin.

  Ve bu ılık su içinde bir gece boyunca bekletin. Daha sonra bu kayısılar yeteri kadar su da durduktan sonra sudan çıkartın ve ortasından kesip tencerede sıralayın.

   

  Bunun üzerine toz şekeri ve kabın içinde bulunan suyu ekleyin. Ocağın üzerine bu şekilde kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladığı sırada içine limon suyunu ilave edin ve yaklaşık 10 dakika boyunca kaynatın.

  Kaynadıktan sonra kayısıları ocaktan alarak soğuması için bekletin. Kayısılar iyice soğuduğunda orta kısmına kaymak koyulur ve üstü çam fıstığı tozu ile süslenir.

  Hazırladığınız kayısı tatlısını soğuk olarak servis ettiğinizde muhteşem bir tadın olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden tatlınızı bir kaç saat buzdolabında bekletebilirsiniz. Bu tatlıyı Malatya yöresindeki kişiler çok iyi bilir. Afiyet olsun hanımlar 🙂

  sıradaki tatlı kıbrıs tatlısı tarifi