Kavanozda Yoğurt Nasıl Yapılır

 • nisa ünlü
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kavanozda Yoğurt Nasıl Yapılır

  Evde yoğurt yapmayı herkes ister fakat gözlemlediğim kadarı ile çoğu kadın yoğurt yapamıyacağını düşünüp bu işten uzak duruyor.Mis gibi kavanozlarda yoğurt nasıl yapılır tarifini verelim oldukça kolay mutlaka deneyin..

  Malzemeler

  Kavanozda Yoğurt için malzemeler

  Ben 3 litre sütten yapıyorum. Sütü alabildiğince tencere varsa komşulardan mayalanmış yoğurt yoksa marketlerden aldığınız yoğurtlardan da olur.Her kavanoza yarım yemek kaşığı yoğurt.

  Ve sıcak tutmak için elbise örtü vb örtüler..

  Yapılışı

  Kavanozda yoğurt yapılışı ;

  Evde yoğurt yapmanın püf noktalarından biri sütü kaynatmadan geçiyor.Tencereye sütü koymadan önce su ile çalkalayıp dökün.

  Bu işlemi dibi tutmasın diye yaptık. Daha sonra sütü ilave edip karıştıra karıştıra pişirin.Har ateş olmasın. Kısık ateşte daha güzel olur.Kaynamaya başlayınca sütü ocaktan alabilirsiniz. Daha sonra ılıması için oda sıcaklığında beklemeye alıyoruz.

  Süt elinizi yakmıcak sıcaklığa geldiğinde 1 litrelik kavanozlara dökün.Daha sonra yarım çay kaşığı yoğurda az süt ilave edip elinizle yedirin kavanoza dökün.Bu işlemi her kavanoz için yapın.

  Kapaklarını kapatıp oda sıcaklığında yere bir örtü serip kavanozları koyun ve her yerini sıkı sıkı kapatın.bu şekilde 3-4 kat yaptıktan sonra 4 saat beklemeye alın. 4 saat sonra yoğurt hazır olucak.Daha sonra buzdolabına alıp 1 gün bekledikten sonra tüketebilirsiniz.. Afiyet olsun

2 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!