Karışık Turşu Tarifi (denenmiş tam tarif)

 • nisa ünlü
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Karışık Turşu Tarifi (denenmiş tam tarif)

  Karışık turşu biraz zahmetli gibi gözüksede bir kere yaptığınızda sürekli yapacağınız bir turşu çeşididir.Son bahar aylarında tüm malzemeleri uygun fiyata bulabilirsiniz. Yaptığımız turşu tam tarif olup kesinlikle denenmiş bir tariftir.Hemen tarifine geçelim…

  Malzemeler

  Karışık turşunun iç Malzemeleri;

   

  1 adet orta iri Lahana

  1 demet maydanoz yeterli

  1 kase kadar ayıklanmış sarımsak

  1 kilo havuç

  1 kilo kelek (bulabilirseniz)

  1 kilo yeşill sert domates

  1 kilo kırmızı kapya biber

  1 kilo yeşil kapya biber

  1. 5 kilo kornişon salata

  Yarım kilo acur

  Yarım kilo acı veya tatlı turşuluk biber
  Ek malzemeler ;

  Turşuluk Kalın Tuz

  Limon tuzu

  Sirke

  Şeker

  Nohut

  Tane Karabiber

  Yapılışı

  Karışık Turşu Yapılışı

   

  Bu şekilde turşu yapan var mı bilmiyorum. Herkesin yapılışını sorduğu yemesine doyum olmayan muhteşem bir turşu  kütür kütür ve çok pratik tutma garantili hemde susuz yapılan sadece kendi suyu ile olgunlaşan bir turşu tarifidir.

  Biz kullandığımız malzemeleri yazdık siz istediğiniz malzemeleri ekleyip çıkarabilirsiniz. Bu size kalmış. Öncelikle büyükçe bir leğene ihtiyacımız olucak. Lahana dörde’ e bölünür. Çok iri olmayacak şekilde doğranır leğene alınır. Üzerine iri tuzdan 2-3 dolu yemek kaşığı serpilir ve güzelce harmanlanır.

  Sonra kelek ve domates iri küpler halinde doğranır. Yeşil domates alırken hafif pembeli olanlan domateslerden’de bir iki seçin.
  Havuçlar soyulup yuvarlak olarak dilimlenir. Acur ve salatalık dik olarak ortadan kesilir ve iri iki parmak genişliğinde dilimlenir. Yeşil ve kırmızı kapya biberler de temizlenip salatalık ve acur gibi iri iri doğranır.

  Turşuluk sarı biberlerde aynı şekilde doğranır. Maydanoz demeti ( sapları da dahil) iri iri 5-6 parçaya bölünür içine atılır sarımsaklarda eklenir ve tüm malzemeler iyice harmanlanır.

  Diğer Malzemeler;

  Kalın turşuluk tuzdan 6-7 yemek kaşığı koyup harmanlayın. Tadına bakın. Normal yiyeceğimiz kıvamdan biraz tuzlu olması gerekiyor. Ben bu ölçülere bekleme süresinden önce 10 yemek kaşığına yakın iri tuz koymuş oldum.

  Şeker; Koyduğumuz tuzun 3’te 1 oranında şeker koyuyoruz
  .
  Bu turşuya 2-3 yemek kaşığı şeker koyabilirsiniz.

  Turşuya su koymuyoruz kendi suyu ile olacak. Sadece sirke koyacağız. Bence sirkesi fazla olan turşu çok lezzetli olduğu için ben bu malzemelere toplam 10 kilo turşu oldu  1. 5 litreye ysakın sirke koydum Yani 1 litre de koyabilirsiniz..

  Anlattığım şekilde tuzu, şekeri sirkesi eklenir. 1 tepeleme tatlı kaşığı limon tuzu, 1 tepeleme tatlı kaşığı tane ve karabiber konulup karıştırılır.

  Bu şekilde üzeri kapatılıp 1 gece bekletilir. Arada kaşık ile karıştırılır. Ertesi gün karıştırıp tuzuna bakılır. Sebzeler tuzu içine çekmiş öz ekşi suyunu salmış olacak. Tuzu kontrol edilip yenilecek kıvamdan biraz daha tuzlu olacak şekilde duruma göre tuz eklemesi yapın.
  Ben bu etapta 2-3 kaşık daha ekledim. Turşu bidonuna malzemeler iyice bastırarak turşu bidonu yere vura vura doldurulur. İsteğe bağlı ekşimesinin hızlanması için 10 tane kadar nohut atılır. İyice dolunca leğendeki suyu bidona doldurun hava kabarcıkları çıksın boşluklar dolsun diye sallayıp yere vurulur ağzına kadar doldurulur

  Bu malzemelerden 10 kilo turşu çıktı bidon tam doldu kendi suyuda fazlası ile yetti.
  Eğer yetmediyse tuzlu su ile tamamlayarak kapağı kapatıp alt üst edebilirsiniz.
  Ağzı sıkıca kapatın çok serin karanlık olmayan bir  yerde olmaya bırakın..

  Turşuyu 1 aydan önce açmayın.Tam tadında bir ayda oluyor.Afiyet olsun..