İncirin Faydaları Nelerdir

İncirin Faydaları Nelerdir
16 Mart 2017

İncirin Sağlığa Faydaları

İncirin en mühim özelliğinin yüksek derecede lif içermesi bulunduğunu söylemiştik. Bu özelliği ile kalp sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar . Aynı şekilde sindirim sitemi ve bilhassa mide amacıyla bu lifler çok faydalıdır. Kemik sağlığının korunması, sıhhatli ve dayanıklı iskeler yapısının oluşması amacıyla incirin içerdiği bol miktarda kalsiyum ve potasyum döneme girer. Bunun yanısıra çok az miktarda kalori içermesi diyet yapanların gıda olarak inciri seçmelerinin en mühim namacıylalerinden yalnızca bir tanesidir.
İncirin Kemik Sağlığına Faydaları:

İncirin en mühim bilhassarinden bir tanesi kemik ve dolaylı olarak iskelet sağlığına olan faydalarıdır. Bol miktarda kalsiyum ve K vitamini içermesi kemik dokularını güçlendirirken, kemiklerin kırılganlıklarını azaltır. Böylece hem kemik hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır hem de yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarından korur.
İncir Kalp Sağlığını Korur:

İncir kalp sağlığını dolaylı olarak korur. Yüksek civarda potasyum içermesi tansiyonun sıhhatli civarda kalmasını sağlar. Böylece yüksek tansiyon neticesi kalbi etkileyecek olumsuzlulardan korur.
İncir Vücudu Temizler:

Gerek taze incir gerekse kuru incir natural bir antibiyotik vazifiyeti görür. Antioksidan yönünden çok kuvvetli olan incir, kanın ve bağırsakların temizlenmesini sağladığı gibi gelişen yaşlarda ortaya gelebilecek göz ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.
İncirin Sindirim Sistemine Faydaları:

İncirin sindirim sitemine çok çok katkıda bulunmasının en mühim sebebi, yukarıda bahsetmiş bulunduğumuz lif bakımından çok varlıklı bulunduğundan kaynaklanmaktadır. Doğrucu ve tok tutucu özelliğinden ötürü yeme isteğini azaltır. Bunun yanı sıra lifler mideyi kuvvetlendir. Ülser hastalığı amacıyla iyi yaklaştığını ifade eden eksperler vardır.
İncirin kabızlığa Faydaları:

Genel anlamda sindirim siteminin sıhhatli bir şekilde işlevini gerçekleştirmesine çok ciddi katkıda tespit edilen incir, bilhassa kabızlık bozukluğu yaşayanlar içersinde çok mühim bir deva kaynağıdır. Kabızlığın en büyük namacıylalerinden birisi, kilo ya da hareketsizlikten kaynaklanan sindirim sistemi bozukluklarıdır. Genellikle bağırsakların iyi çalışmaması kabızlığa namacıyla olur. Sindirim siteminin tüm organları amacıyla çok mühim bir gıda olan lif incirde çok çok bulunduğu amacıyla kabızlık problemini çözme noktasında mühim bir tercihtir.
Tansiyona Faydaları:

Kalp sağlığına faydaları başlığında incirin yüksek derecede potasyum içerdiğinin altını çizmiştik. Potasyum tansiyonun dengelenmesinde mühim bir rol oynayan maddedir. Bu yüzden günlük incir kullanımı tansiyonu dengeler ve yüksek tansiyon kaynaklı hastalıklardan korur.
Cilt Hastalıklarına Karşı Etkilidir:

İncirin antioksidan özelliği aynı vakitte cilt bakımı ve sağlığı amacıyla kusursuz tecrübeler sunmaktadır. Taze incir püre şeklinde yüze 20 dakika uygulandığında cildi besler ve temizler. Genellikle akne problemini giderme noktasında çok etkilidir. Hem de cildin yaşlanmasını öneler.
Ağrıları Azaltır:
Genellikle kış aylarında soğuk algınlığından ve buna bağlı olarak ortaya gelen salgın hastalıklardan kaynaklanan boğaz ağırlarına kadar etkilidir. Bir kuru inciri bir bardak ılık su ve bir kaşık balla karıştırarak tükettiğinizde boğaz ağrılarını büyük ölçüde gidermiş bulunduğunzu görürsünüz.

İncirin Saçlara Faydaları: İncirin içerdiği çoğu madde şampuan pazarında kullanılmaktadır. Kendisinde barındıdığı varlıklı C vitamini saçların köklerini güçlendirirken baş derisinin sağlığını da korur. Aynı şekilde varlıklı bir magnezyum içerdiği amacıyla saçlara natural bir manzara kazandırmada etkili olur.