Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları Nelerdir?
25 Mart 2017

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma meyvesinin birçok çeşidi olmakla beraber ana vatanı Afrika ve Arabistan’dır.  Hurma ılıman iklim ve çöl bölgelerine uyum sağlayabildiğinden Türkiye’de de yetiştirilmektedir.  Türkiye de yetiştirilen hurma çeşidi genellikle “Akdeniz hurması” dır. Yetiştirildiği başlıca yerleri şöyle sıralayabiliriz: Adana, Hatay, Alanya, Mersin ve son olarak Trabzon.

Peki hurma neye iyi gelir neden yemeliyiz ne kadar yemeliyiz? Zengin mineral ve birçok vitamini içinde barındırdığından hurmanın iyi gelmediği neredeyse hastalık yoktur diyebilirim. Öyle ki sadece hurma ve suyla yaşanabileceği belirtilmektedir. O zaman faydalarından bahsedelim biraz.

Kanser önler; Hurmada yüksek oranda lif bulunmaktadır. Araştırmalar lifli besinlerin kanser riskini oldukça azalttığını göstermiştir.

Yapılan çalışmalarla hurmanın kandaki şeker oranını artırmadığı gözlenmiştir. Bu özelliğiyle şeker hastaları için sorun teşkil etmemekle beraber şeker oranlarını ayarlayan tek meyvedir.

Kan yapıcı özelliği sayesinde anemi hastalığını da ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Hurma meyvesinde bulunan demir, hemoglobin sentezlenmesine yardımcı olur ve bu da hamilelikte yaşanan kansızlık probleminin önüne geçer.

Gözleri güçlendirir; hurma A vitamini içerdiğinden gece körlüğü ve diğer göz hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Göz sinirlerini de güçlendirici özelliğe sahiptir.

Karaciğeri güçlendirir; B1 ve B2 vitaminlerini içeren hurma karaciğer sağlığı için de çok önemli bir yere sahiptir.

Sindirim sistemini düzenler, kabızlığa iyi gelir; hurmanın yüksek oranda lif içerdiğini söylemiştik. Bilim insanlarının görüşüne göre lifli gıdalar müshil etkisi gösteriyor bu nedenle bağırsak sistemini hızlandırıyor.

Zayıflamaya yardımcı olur; sindirim sistemini düzenleyici ve zararsız şekeri sayesinde tok tutuculuğuyla siz de tahmin edersiniz ki hurma tam bir diyet meyvesidir.

Bunlar gibi daha sayamadığımız pek çok yararı vardır öyle ki çekirdeği bile şişkinliğe ve gaz problemine iyi gelmektedir.