Hamsili Pilav Tarifi

Hamsili Pilav Tarifi
8 Mart 2017

Hamsili Pilav Tarifi

Hamsi deyince akla ilk gelen Karadeniz bölgesidir. Hatta Karadeniz bölgesinin temsilidir diyebiliriz. hamsi Karadeniz bölgesinde çokça sevilen ve tercih edilen balık türlerindendir. bir çok çeşidi yapılmaktadır.

Hamsi buğulama, hamsi diblesi , hamsi çorbası, hamsi dolması, hamsi kuşu, hamsi ekşilisi, hamsi fırın, hamsi güveç, hamsi köftesi, hamsi mücver,hamsi sarma, hamsi tatlısı,hamsi tavası,hamsi tuzlama,kiremitte hamsi ve de hamsili pilav. bunların hemen hemen hepsini yapmayı tercih eder ve hepsini de çok sever Karadeniz insanı.

Hamsili pilav aralarında hemen hemen en çok tercih edilen tariftir çünkü oldukça lezzetlidir. peki hamsili pilav nasıl yapılır birazda ondan bahsedelim. öncelikle hamsili pilav için gereken malzemeleri ele alalım.

 

Yapılışı şu şekildedir. öncelikle işe hamsileri temizlemekle başlayalım temizledikten sonra iyice yıkayalım. Daha sonra kılçıklarını çıkararak işleme devam edelim.hamsiler temizlenip iyice süzüldükten sonra. derileri dışa doğru gelecek şekilde fırın tepsisine dizilir.Sonra tereyağında pirinci kavurarak iç malzemelerini hazırlamaya başlayabiliriz.

 

Üzerine kuş üzümlerini,soğanı ve diğer baharatları ekleyip karıştıralım. üzerine 2 su bardağı su ekleyip 15 dakika kadar pişirelim. içine istediğiniz miktarda yeşilliği ekleyip karıştırın ve bu karışımı tepsiye dökün. Kalan hamsileri de pilavın üzerine dizelim. aynı şekilde hamsilerin derisi dışa bakacak şekilde.

Daha sonra hazır olan hamsili pilavı fırına vererek ideal ısı olan 180 derece fırında 35 dakika kadar pişiririz. piştikten sonra sıcak olarak servis edebilirsiniz. bu tarif sekiz kişiliktir. kaç kişi için yapmak istiyorsanız ona göre malzemelerini artırıp ya da eksiltebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Hamsili pilav için Malzemeler;

 

2 su bardağı pirinç

2 adet soğan

Dereotu

Maydanoz

Taze soğan

1 çay bardağı kuş üzümü

2 çorba kaşığı tereyağ

Baharat

1,5 kilo hamsi