Güveçte Levrek Tarifi

Güveçte Levrek Tarifi
8 Mart 2017

Güveçte Levrek Tarifi

Dolapta levrek var ve bir yandan da diğer tarafta size bakan bir güveç mi. İkisi birleşince harika bir tat var bu ikiliyi ayrı tutmayın bence. Güveç nedense her yemeğe farklı bir lezzet kazandırır. Özellikle de balıklarda daha da farklı bir tat oluşturur adeta…

İlk olarak levrek balığını elimize alıp iyice ayıklıyoruz. Temizlenen balıkları suyun altından geçirip son temizleme işlemini de bitiriyoruz. Suyunu iyice süzmesi için biraz bekletiyoruz.

Süzüldükten sonra tuzla birlikte balığımızı tuzluyoruz ve güvece yerleştiriyoruz. 1 adet soğanı alıp halkalar halinde doğruyoruz. Doğranan halkaları balığımızın üzerine yerleştiriyoruz. Domatesi küp küp olacak şekilde doğruyoruz ve balığımızın olduğu güvecin içerisine koyuyoruz.

 

Ardından 2 yada 3 diş sarımsağı kalın şekilde doğrayıp ekliyoruz. Bu sırada isteğe bağlı olarak 2 adet defne yaprağı ve 1 çubuk tarçını da ilave edebilirsiniz. Bu tamamen kişisel damak tadınıza göre tercih edebileceğiniz bir durumdur. Artık son aşamaya gelmiş bulunmaktayız.
Yarım çay bardağı kadar zeytin yağını hazırladığımız balığın üzerinde gezdiriyoruz ve güvecin üzerini alüminyum folyo ile kaplıyoruz. Bu sırada folyonun üzerinden 2-3 adet delik açmayı unutmayın.

Fırını öncede 180 derecelik ısıda ısıtıyoruz. Isınan fırının içerisine hazırlamış olduğumuz güveçte balığı yerleştiriyoruz. Yarım saat içinde pişmiş olduğunu göreceksiniz. Hatta bu süre 20-25 dakika kadar bile olabilir. Fırınınıza bağlı açıkçası pişme süresi.

 

Güveç’te Levrek Tarifi için Malzemeler;

2 adet levrek

Tuz

1 adet soğan

2 adet domates

2-3 diş sarımsak

2 adet defne yaprağı

1 çubuk tarçın