Gribe İyi Gelen Besinler Nelerdir ?

Gribe İyi Gelen Besinler Nelerdir ?
6 Mart 2017

Gribe İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Merhabalar. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve hemen hemen bütün insanları yaşadığı hastalıklardan bir tanesi griptir. Grip soğuk havalarda kendini fazlaca gösteren virüs kaynaklı bir solunum hastalığıdır.

Yorgunluk, bitkinlik, aşırı ateş, soğuk terleme ve aşırı hapşırma bu hastalığın belirtilerinden bazılarıdır. Gripten korunmak için sağlıklı beslenmek şarttır. Peki, gribe iyi gelen besinler nelerdir ve gripten korunmak için özellikle hangi besinler tüketilmelidir? İşte bu sorunun cevabını sizler ile paylaşmak üzere hazırladık bu yazıyı.

Öncelikle gripten korunmak için vitamin ve mineral açısından zengin olan yiyecekler tüketilmelidir. Bu zengin besinlerin en başında meyve ve sebzeler gelir. Kış aylarının meyveleri olan mandalina, cennet hurması, portakal, kivi ve nar vitamin açısından oldukça zenginler ve bu meyveler gribe karşı birer savaşçı durumundalar.

Bundan dolayı bu meyvelerin en az 2 tanesini gün içinde tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunun dışında ıspanak, limon, pırasa, lahana ve karnabahar sebzeleri de vitamin açısından oldukça zenginler ve gribe en iyi gelen besinler arasında yer alırlar.

Gribe karşı korunmak için nane limon, zencefil çayı, ada çayı, haşlanmış tavuk suyu çorbası gibi sıvı içecekler de gribe karşı koruyucu birer besin maddesidir. Gripten korunmak için tüketmeniz gereken bir diğer besin maddesi balıktır. Balık çok aşırı derece vitamin içerir. Bu vitaminler vücudun sağlı bir şekilde işlevselliğini yerine getirmesine yardımcı olurken sizi birçok hastalıktan korur. Bu hastalıklardan bir tanesi de griptir ve bu pek bilinmeyen bir durumdur.

Fakat gribe karşı korunmak için muhakkak balık ve bol meyve- sebze tüketmelisiniz.  Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer durum da grip zamanında vücudunuzun su ihtiyacını yeterli şekilde karşılamak durumundasınız.

Şayet az su veya sıvı tüketirseniz grip ile mücadele süreciniz daha uzun sürecektir. Gribe karşı korunmak için yapmanız tüketmeniz gereken bir diğer besin de sebzeli çorbalardır. Sebzeli çorbalar gribe çok iyi gelen besin maddelerinin başında yar almaktadır.

Sağlıklı yaşam dileklerimle…