Fırında Sütlaç Tarifi

Fırında Sütlaç Tarifi
6 Mart 2017

Fırında Sütlaç Tarifi

Fırında Sütlaç Tatlısının Yapılışı:

Öncelikle pirinci yıkadıktan sonra 2 su bardağı su ile yumuşayana kadar haşlayalım. (Pirinçlerin çok az sulu kalması gerekir.) Haşlanan pirincin üzerine sütü ve vanilyayı ilave ederek karışımı iyice kaynatalım. Karışım kaynamaya başladığında şekeri ve 3 yemek kaşığı buğday nişastasını ilave edelim. 10-15 dakika daha kaynatarak karışımı ocaktan alalım. Fırında sütlaç yapacağımız için ısıya dayanıklı cam ya da toprak kaplara sütlaçları paylaştıralım.

 

Fırın tepsisine soğuk su koyalım ve sütlaç kaplarını fırın tepsisine yerleştirelim. (Tepsideki soğuk su sıcak-soğuk dengesini ayarlamak için sütlaç kaplarının yarısına kadar gelmelidir.) Tepsiyi fırının en üst rafına yerleştirelim. 200 dereceli daha önceden ısıtılmış fırında 10-15 dakika sütlaçların üzeri kızarana kadar fırınlayalım. Sütlaç sıcak olarak servis edilemeyeceği için fırından çıkardıktan sonra bir süre soğuması için bekletelim. Soğuyunca ise birkaç saat buzdolabında bekleterek soğuk olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

* Eğer ısıya dayanıklı toprak çömlek kullanacaksanız bu tarife göre 6 adet sütlaç çıkacaktır. Ama ısıya dayanıklı küçük cam kaseler kullanacaksanız 8 adet sütlaç çıkacaktır.

 

Fırında Sütlaç İçin Malzemeler: (4-6 kişilik) Hazırlama Süresi: 15 dakika Pişirme Süresi: 45-50 dakika

* 1 litre süt
* Yarım su bardağı pirinç
* 3 yemek kaşığı buğday nişastası
* 1 su bardağı şeker (şeker miktarını kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz)
* 1 paket vanilya
* 2 su bardağı su