Fırında Sebzeli Hamsi Tarifi

Fırında Sebzeli Hamsi Tarifi
8 Mart 2017

FIRINDA SEBZELİ HAMSİ TARİFİ YAPILIŞI

Merhabalar.. Kışın vazgeçilmezi olan hamsiyi bir de böyle deneyin. Öncelikle hamsiler temizlenir ve beş on dakika kadar bekletilir. Böylece kılçıkları daha kolay temizlenecektir.

Temizlenen ve iyice yıkanan hamsiler suyunun süzülmesi için süzgeçte beklemeye alınır. Yıkanıp soyulan havuç ve patatesler küp küp doğranır. Doğranan sebzeler hafifçe sıvı yağda kızartılır. Kavrulan sebzelerin içine doğranmış sarımsaklar da eklenir ve bir dakika daha öyle kavrulur. Pişirmek için orta boy bir borcam kullanılabilir. orta boy bir tepsi de olabilir.

 

Borcamın içine öncelikle kavrulan sebzeler yayılır. Temizlenip kılçığı alınan hamsiler sebzelerin üzerine dizilir. Piyazlık doğranan soğanlar yemeğimizin üzerine serilir. Domates ve biberler küp küp doğranıp yemeğe eklenir. Bir çay bardağı sıcak suya bir yemek kaşığı salça, tuz ve bir tutam karabiber eklenir, hamsilerin üzerine dökülür. Borcamın üzerine bir kapak örtülür ve 170 derecede pişirilir. Sebzeler yumuşayınca kapak alınır. Üzeri kızarıncaya dek öyle pişirilir. İsteğe göre küp küp tereyağı eklenebilir. Yanında rokalı turp salatasıyla servis yapılabilir. afiyet olsun.

FIRINDA SEBZELİ HAMSİ TARİFİ İÇİN MALZEMELER

-1 kg hamsi
-3-4 adet havuç
-2-3 adet patates
-yeşil biber
-kırmızı biber
-3-4 diş sarımsak
-1 adet soğan
-1 adet domates
-bir tutam tuz
-bir tutam karabiber
-bir çay bardağı su
-bir yemek kaşığı salça
-tereyağı
-yarım çay bardağı sıvıyağ