Fırında Çinekop Tarifi

Fırında Çinekop Tarifi
7 Mart 2017

Fırında Çinekop Tarifi

Balık sevenler için bugün fırında çinekoptan biraz bahsedelim. Hem hesaplı hem lezzetli olan çinekop balığı, yapımı ile de kolaylık sağlamaktadır. Özellikle kafası ve kuyruğunda çok lezzet vardır. Hadi gelin nasıl yapıldığına biraz göz atalım.

İlk olarak 1 kg kadar çinekopu alabilecek boyuttaki bir fırın tepsisine alüminyum folyoyu koyalım. (Üzerine pişirme kağıdı koyalım). Ardından 1 yada 2 adet orta boydaki soğanlarımızı halka şeklinde doğrayalım. Halka olarak elde ettiğimiz soğanları fırın tepsinize yerleştirelim. İsteğe bağlı olarak 1 adet havucu rendeleyip soğanların yanlarına serpelim. Balıklarımızı temiz suda iyice yıkayalım. Temizliğinden emin olduğumuz balıkların üzerilerine çizikler atalım ve tepsinize yerleştirelim.

 

Elimize orta boyda bir kase alalım ve içerisine yarım çay bardağı zeytinyağı, 2 çay kaşığı kekik, yarım çay kaşığı karabiber ve son olarak tuzu ekleyip iyice karıştıralım. Karıştırdığımız bu karışımı balıklarımızın üzerinde gezdirelim. Artık son aşamaya geçmiş bulunmaktayız. Son olarak 1 adet limonu alıp dilimler halinde keselim ve bu dilimleri tepsinize yerleştirelim.

Artık hazırlama işlemimiz birmiş bulunmaktadır. Şimdi pişirme kağıdıyla balıklarımızın üzerini kapatalım. Ardından folyo ile üzerilerine kapatalım. Daha öncede 180 derecede ısıtılmış olan fırına tepsinizi yerleştirelim. Artık pişmesini bekleyebiliriz. Bu süre 25 dakika ya da 20 dakika kadar sürecektir. Bu sırada balıklarınızı sürekli kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü çinekop balığı çok hızlı pişen bir balıktır. Afiyet olsun…

 

Fırında Çinekop Tarifi İçin Malzemeler ;

 

1 kg Çinekop

1-2 adet Soğan

1 adet havuç

Yarım çay bardağı zeytinyağı

2 çay kaşığı kekik

Yarım çay kaşığı karabiber

Bir tutam tuz

1 adet limon