Fındıklı Çikolatalı Muffin Tarifi

Fındıklı Çikolatalı Muffin Tarifi
7 Mart 2017

Fındıklı Çikolatalı Muffin Tarifi

 

Fındıklı Çikolatalı Muffin Keki İçin Gereken Malzemeler

– 1 dolu su bardağı yoğurt

– 1 dolu su bardağı sıvı yağ

– 1 dolu su bardağı toz şeker

– Çekilmiş fındık (yarım su bardağı)

– 2 adet orta boy yumurta

– 2 dolu su bardağı un

– 2 dolu yemek kaşığı kakao

– 1 paket kabartma tozu

– 1 paket vanilya

 

Fındıklı Çikolatalı Muffin Üzeri İçin Gereken Malzemeler

– Bir miktar çekilmiş fındık

– 200 gram kadar çikolata

 

Fındıklı Çikolatalı Muffin Nasıl Yapılır?

Tarife öncelikle hamuru yaparak başlıyoruz. Toz şeker ve yumurtayı derin bir kaba alarak mikser ile çırpıyoruz. Kıvam aldıktan sonra yoğurt ve sıvı yağ ilave edilerek çırpmaya devam ediyoruz. Sonrasında ise sırayla fındık, vanilya şekeri, kabartma yozu, kakao ve unu karşımın içerisine ilave ederek iyice çırpıyoruz. Böylece akıcı bir kıvamda hamur hazırlamış oluyoruz.

 

Hamuru pişireceğimiz kabı margarin ile güzelce yağlayıp, arkasından hafif unluyoruz. Hamuru kullanacağımız kalıpların içerisine eşit miktarda paylaştırıyoruz. Muffin kaplarımızı daha önceden ısıtılmış olan 180 derece ısılı fırında ortalama olarak 20-25 dakika kadar pişirdikten sonra soğumaya bırakabiliriz.

 

Muffinlerimiz soğuduktan sonra ise servis yapmadan önce son işlemlerimizi yapmamız gerekiyor. Son olarak muffinleri kaplarından çıkararak ve üzerine benmari usulü ile eritilmiş olan çikolatayı dökerek muffin tarifimizi tamamlamış oluyoruz. İsteyen tarife göre hazırlamış olduğu Muffinlerin üzerine istediği miktarda fındık serpiştirerek de servis yapabilir.