Etli Yerelması

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Etli Yerelması

   

  et1

  Farklı Tatlar Etli Yerelması
  Günümüz yemek anlayışı bizler sayesinde o kadar sıradanlaştı ki yerini artık çabuk pişen zararlı tatlara bırakarak sağlığımızı ciddi boyutta tehdit etmeye başladı. Bizler sağlıklı beslenme yolunda eski alışkanlıklarımızı değişik tatlar deneyerek tekrar geri kazanmalıyız. Bünyesinde nişasta barındırmayan yer elması sebzesinden yapılan etli yerelması yemeği ilginç olduğu kadar lezzetli ve sağlıklı bir yemektir.

  Yer elması çok eski yıllardan günümüze kadar gelmiş toprak altında yetişen bir sebzedir. Adına bakılırsa meyveyi andırması sizi aldatmasın. Tadı daha çok enginarı andırmaktadır. Üzerine zeytinyağı kullanarak ta servis yapılabilen bir sebze yemeğidir. Fakat tereyağlı, havuçlu olarak yapılan etli yerelması yemeği lezzet yönünden harika olmasının yanında sağlık yönünden de çok faydalı değişik bir tat olarak mutlaka denenmesi gereken bir yemektir.

  Etli yerelması yemeğindeki yer elması şeker hastalığına iyi gelmesinin yanında, cildin pürüzlüklerini gidererek daha güzel bir görünüm kazanmasını sağlar, böbreklerin daha hızlı çalışmasının yanında idrar sökücü özelliği ile yer elması mutfak raflarımızda bulunması gereken bir sebzedir.

  Etli Yerelması için malzemeler, 250 gr kuzu kuşbaşı eti, yarım kilo yer elması, üç yemek kaşığı margarin, bir adet iri boy kuru soğan, bir adet patates, bir adet domates, bir adet dolmalık biber, üç diş sarımsak, bir yemek kaşığı salça, iki su bardağı et suyu veya bir adet bulyon, tuz ve karabiber.
  Etli Yerelması için önce yer elmalarını ve patatesleri küp küp doğrayalım, bir tencerede erittiğimiz yağın içinde 250 gr kuşbaşı etini önce yüksek ateşte daha sonra ateşin altını kısarak suyunu çekene kadar pişirelim. Daha sonra ete küçük küçük doğranmış soğanları ilave edelim. Onlar pembeleşirken içine küp küp doğranmış domatesleri ve biberleri ilave edelim.,

  Etli Yerelması içerisine dövülmüş sarımsakları da ilave ederek domatesler eriyene dek pişirelim. Ardından doğranmış yer elmaları ve patatesleri içerisine katarak iki su bardağı et suyu ilavesiyle orta ateşte pişirmeye alalım. Yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında ağzı kapalı olarak pişirdikten sonra yemeğimiz servis edilmeye hazırdır.

   

  Malzemeler
  Yapılışı